Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vychlazená Plzeň pod Akropolí. Řekové postavili byznys na prodeji českého piva

Vychlazená Plzeň pod Akropolí. Řekové postavili byznys na prodeji českého piva

S Českou republikou nemají nic společného, ale milují její pivo. Řekové Katia Papavasiliou a Sakis Simeonidis ochutnali český zlatavý mok poprvé před patnácti lety u českých krajanů na severu Řecka a od té doby na něj nezapomněli. Před několika lety se proto rozhodli jen několik desítek metrů od srdce hlavního města – athénské Akropole otevřít hospodu, která bude točit pivo výhradně českých značek. „Zákazníkům jsem tím pořádně zavařili, nechtějí pít už nic jiného,“ říkají. 

Co vás vedlo k tomu prodávat v Athénách česká piva?

Sakis Simeonidis: Nápad jsme dostali asi před patnácti lety. Často jsme navštěvovali město Soluň na severu Řecka a naši přátelé nás tam jednou vzali do české hospody s názvem „Burian“. Je to první a stále nejlepší česká krčma ve městě. V Soluni je českých hospod hodně, protože tam žije docela velká komunita Čechů.

Takže jste se inspirovali?

Katia Papavasiliouová: Bylo to naše první setkání s českými pivy a udělaly na nás velký dojem. Do té doby jsme pili pouze piva typických komerčních značek, která se prodávají v Řecku, třeba Amstel nebo Heineken. Překvapilo nás, že může existovat mnohem lepší a chutnější pivo, které pořídite za stejnou nebo dokonce nižší cenu.

Sakis Simeonidis: Řekli jsme si proto, že by byla škoda, kdybychom něco takového nemohli dopřát i lidem v Athénách. Před tím jsme všichni pracovali v jiných oborech, ale nápad nás neopustil a před sedmi lety jsme odešli a otevřeli jsme Pulp. Chtěli jsme mít jednoduchou, ale útulnou hospůdku, která by byla dostupná pro každého fanouška piva. Ještě před několika lety platilo, že když jste si chtěli v Řecku užít dobrého piva, tak jste museli jít do hospody německého ražení a zaplatit za to hodně peněz. To se naštěstí změnilo a Pulp je jedním z míst, která to dokazují.

Je Pulp jedinou hospodou v Athénách, kde se dá sehnat točené české pivo?

Sakis Simeonidis: Bývávali jsme jediní, ale za poslední dva roky se to změnilo. České pivo už točí v několika hospodách, ale my jsme pořád jediní, kdo svůj podnik postavil výhradně na prodeji českých značek.

Co na česká piva říkají zákazníci? Chutná jim?

Katia Papavasiliou: Začátky byly trochu rozpačité, protože tahle piva neznali. Ochutnali je a dneska už bez nich nemohou být (smích). Dokonce si často dělají legraci, že jsme jim zavařili, protože už nemůžou pít žádné jiné pivo. A jsou smutní, když nám zrovna dojde jejich oblíbená značka nebo typ. Jsme moc rádi, že se nám to povedlo. Od začátku bylo naším hlavním cílem ukázat lidem, že dobré pivo nemusí být nutně drahé.

Sakis Simeonidis: Chodí k nám lidé různého věku. Jsou to štamgasti, ale i lidé, co sem přijdou poprvé a zůstanou. Užijí si dobré a levné pivo, k tomu si mohou zakrojit třeba české uzeniny a poslechnout si punkrockovou hudbu. Na zdraví!

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744