Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výměna ministrů. Čína se bojí obřího zadlužení

Výměna ministrů. Čína se bojí obřího zadlužení
 

Čínské státní finance mají nového šéfa. Odborník na daně Siao Ťie do čela úřadu přichází v okamžiku, kdy investory stále více znepokojuje prudce rostoucí zadlužení země a zvyšující se schodky státního rozpočtu.

Peking neoznámil, proč skončil předchozí ministr Lou Ťi-wej. Exministr ale dosáhl věku 65 let, kdy v Číně obvykle úředníci opouštějí vysoké funkce. Země ale zároveň potřebuje provést reformy, které by snížily závislost tamních firem na úvěrech.

Čína od roku 2008 spoléhala na nesmyslné měnové stimuly, aby zachovala růst výroby. Úroveň zadlužení, zvláště podniků, kvůli tomu prudce vzrostla."
Jonathan Laing, reportér časopisu Barron’s

Celkové zadlužení země v současnosti dosahuje 250 procent hrubého domácího produktu oproti 150 procentům před deseti lety. V jiných ekonomikách podobná situace způsobila finanční krize, anebo prudké zpomalení hospodářství.

„Jádro celého problémů je v tom, že Čína od roku 2008 spoléhala na nesmyslné měnové stimuly, aby zachovala růst výroby. Úroveň zadlužení, zvláště podniků, kvůli tomu prudce vzrostla,“ uvedl Jonathan Laing z časopisu Barron’s.

Mnoho analytiků proto čínské ekonomice předpovídá tvrdé přistání. Tak tvrdé, že by mohlo ohrozit globální ekonomiku. „Není o tom sporu. Čína je největší riziko,“ míní profesor ekonomie z Harvardovy univerzity Kenneth Rogoff.

Hlubokou krizi čínského hospodářství už ale odborníci předpovídají několik let,  zatím se nikdy nenaplnila. Říše středu už sice neroste tempem, které celému světu bralo dech a které ji vyšvihlo mezi přední světové ekonomiky, její vedení ale zatím hrozící problémy, jakou jsou realitní bubliny, zvládá ukočírovat.

Peking dnes zopakoval, že při stimulaci ekonomiky hodlá dále spoléhat na rozpočtové schodky. Vláda přitom sází na investice a daňové škrty. Letos by deficit měl dosáhnout tří procent ve srovnání s 2,4 procenta z loňska. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1