Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výrobce pušky, která zabila nejvíc lidí na světě, bude dělat hračky. Kalašnikov chystá kopii AK-47 i videohru

Výrobce pušky, která zabila nejvíc lidí na světě, bude dělat hračky. Kalašnikov chystá kopii AK-47 i videohru

Firma Kalašnikov chce vyrábět hračky pro děti. Ruští zbrojaři oznámili, že chtějí svoji výrobu zbraní doplnit o produkci hraček a zábavních produktů. Zatím si zaregistrovali 27 ochranných známek a plánují prodávat například kopie svého nejslavnějšího modelu AK-47.

Firma chce odstartovat své působení v novém oboru prodejem realistické airsoftové zbraně, která prý bude věrně kopírovat právě nejznámější typ Kalašnikova AK-47. Společnost tento týden oznámila, že si už zaregistrovala 27 ochranných známek v oblasti hraček, her a zábavního průmyslu. Kalašnikov chce spolu s tím omezit nelegální užívání svého jména.

„Máme v plánu vstoupit na trh hraček se spolehlivými výrobky nejvyšší kvality, které se budou podobat našemu originálnímu Kalašnikovu AK-47. Zároveň aktivně pracujeme na tom, aby jiní výrobci přestali používat nelegálně naše jméno na svém zboží,“ tvrdí tisková mluvčí firmy Sofia Ivanova.

V nejbližší budoucnosti chce prý firma uvést do prodeje kromě airsoftové pušky i vlastní online videohru. V loňském roce Kalašnikov na jednom moskevském letišti otevřel svůj oficiální obchod se suvenýry i plastovými napodobeninami. Ruský prezident Vladimir Putin následně přirovnal továrnu na výrobu Kalašnikovů k muzeu moderního umění.

Puška AK-47 byla první zbraní, kterou firma vyrobila a představila v roce 1948. Zbraň se stala součástí arzenálu vojáků Sovětského svazu i armád ze zemí východní Evropy. Oblíbená byla pro svoji spolehlivost i kvůli nízkým výrobním nákladům. Posléze se miliony levných kusů dostaly do rukou teroristů, guerillových bojovníků a milicí po celém světě a puška se stala symbolem. Žádnou jinou střelnou zbraní nebylo zabito víc lidí než právě AK-47 – oběti se odhadují v řádu milionů. Jejím konstruktérem byl Michail Kalašnikov, po kterém nese firma i zbraň jméno.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744