Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výsledek německých voleb dál sráží euro k zemi. Investoři jsou nervózní i ze zbytku eurozóny

Výsledek německých voleb dál sráží euro k zemi. Investoři jsou nervózní i ze zbytku eurozóny

Evropská měna dnes pokračuje v poklesu a k dolaru se propadla nejníže za poslední měsíc. Investoři jsou nervózní kvůli obavám z dalšího politického vývoje v Německu i v dalších zemích eurozóny.

Kolem 17:15 SELČ euro vůči dolaru oslabilo o 0,6 procenta na 1,1770 USD a k jenu o 0,2 procenta na 132,08 JPY. Dolar vůči jenu posílil o 0,5 procenta na 112,21 JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se zvýšil o 0,5 procenta na 93,16 bodu.

Investoři se po volbách v Německu zaměřili na rostoucí politické rozdíly v zemích jako Španělsko a Itálie. Euro pokračuje v poklesu i během projevu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který vyzval k zásadním změnám eurozóny a mezi jehož myšlenky patří vytvoření rozpočtu eurozóny a postu ministra financí eurozóny.

Hlavní stratég WorldWide Markets Joseph Trevisani upozornil, že evropské problémy jsou strukturální, politické a hluboké a trhy je doposud ignorovaly. Stratég Commerzbank Thu Lan Nguyen dodal, že naděje na větší integraci eurozóny byla hlavním důvodem růstu eura vůči dolaru od prvního kola prezidentských voleb ve Francii. Výsledky německých voleb však naznačují, že vítězná strana současné kancléřky Angely Merkelové bude zřejmě muset vytvořit koalici s liberální FDP, která je kritická k Macronovým názorům na budoucnost Evropy.

Dolarový index také podpořila zpráva o důvěře amerických spotřebitelů. Index důvěry sestavovaný organizací Conference Board sice kvůli hurikánům klesl, byl však v souladu s očekáváním, napsala agentura Reuters.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1