Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za obrovským pádem Provident Financial stojí počítačová chyba při výběru splátek úvěrů

Za obrovským pádem Provident Financial stojí počítačová chyba při výběru splátek úvěrů

Britská finanční společnost Provident Financial opravdu nemá dobrý týden. Poté, co v úterý vydala varování před nižším ziskem, došlo k masivnímu výprodeji jejích akcií, jejichž cena padla o dvě třetiny. To vedlo až k nečekané rezignaci šéfa společnosti Petera Crooka. 

Takovou ostudu úvěrová společnost se 137letou historií ještě nezažila. Jak uvádí server Daily Mail, firma musela zahanbeně přiznat, že počítačová chyba jí znemožnila efektivně vybírat od svých klientů splátky úvěrů. To vedlo k tomu, že míra úspěšnosti těchto výběrů letos dramaticky spadla na 57 procent z loňských 90 procent.

Tato zpráva spustila lavinu událostí. Firma nejprve vydala varování o zisku, podle kterého letos vykáže ztrátu až 120 milionů liber (až 3.4 miliardy korun). Rovněž zastaví výplatu dividend. Na to následně reagovaly akcie firmy masivním výprodejem, během jediného dne padly o sedmdesát procent, čímž z tržní kapitalizace firmy odmazaly jako mávnutím kouzelného proutku 1.7 miliardy liber. Podle odborníků se takto strmě ještě nikdy žádná britská solidní akcie nepropadla.

Ze zpráv nakonec vyvodil osobní zodpovědnost výkonný ředitel společnosti Peter Crook, který na svou pozici rezignoval. Na jeho místě jej prozatím nahradí členka představenstva Manjit Wolstenholmeová. „Přiměřenou odpovědí je ochrana kapitálové základny firmy tím, že zrušíme pololetní dividendu a velmi pravděpodobně také dividendu celoroční,“ uvedla Wolstenholmeová svůj recept na stabilizaci situace.

Firma Provident Financial se v roce 2007 rozdělila, když došlo k odštěpení International Personal Finance (IPF) do samostatného podniku. Pod IPF od té doby spadá například i česká pobočka Provident Financial, stejně jako mnoho dalších poboček Provident Financial v zemích východní Evropy.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link