Za výkyvy cen na českých trzích může i Trump. Ekonom vysvětlil, jak na nás dopadá světové dění | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za výkyvy cen na českých trzích může i Trump. Ekonom vysvětlil, jak na nás dopadá světové dění

Za výkyvy cen na českých trzích může i Trump. Ekonom vysvětlil, jak na nás dopadá světové dění

Náhlé změny počasí počasí, ale i výroky politiků mohou mít rozhodující vliv na vývoj cen komodit. Na některé vnější faktory se dá připravit, jiné naopak přicházejí nečekaně a dokáží s trhem pěkně zahýbat. „Letos v zimě byla burzovní cena pšenice poměrně nízko, kolem 150 eur za tunu. Brzy na jaře, kdy začala sucha, vzrostla na 186 eur. V červnu začalo pršet, také se ochladilo a velké vývozní země jako Francie, Ukrajina nebo Rusko oznámily, že sucho se na stavu úrody nijak katastrofálně nepodepsalo. Burza na tyto zprávy okamžitě reagovala a cena klesla během dvou dnů o 15 eur,“ popisuje běžné výkyvy manažer Finančních trhů ČSOB Jan Boháč. Trhy podle něj nyní také značně ovlivňuje zahraniční politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Jak ovlivňuje celní bitva mezi USA a EU, případně Čínou ceny průmyslových komodit?

Velmi. Typický příklad jsme zaznamenali v polovině června, kdy americký prezident Trump zmínil zavedení dalších cel vůči čínskému zboží. Trhy zareagovaly bezprostředně a cena barevných kovů spadla o pět procent, protože se očekávají problémy a menší spotřeba.

Co by naopak vyvolalo zvýšení cen?

Obecně je to „souboj“ poptávky a nabídky. Vysvětlím to na nedávném příkladu u mědi. Do její ceny se promítala velká rizika stávek v Chile. V momentu, kdy hrozilo, že se nebude těžit, šly ceny mědi nahoru.

Uvedu ještě jeden případ: když se zveřejní hospodářské výsledky Číny nebo Indie se sedmiprocentním růstem podpořeným výstavbou, automaticky roste cena mědi z důvodu její očekávané vyšší spotřeby. Konkrétně kvůli vyšší spotřebě kabelů. A naopak, pokud se v případě zmiňované Číny mluví o zpomalování ekonomického růstu, ceny barevných kovů obratem klesají z důvodu očekávané nižší světové spotřeby.

V čem jsou největší rizika vývoje cen komodit?

V tom, že ceny – ať ropy, barevných kovů nebo agrokomodit – jsou obecně méně stálé než třeba kurzy měn nebo úrokové sazby. 

Celý článek si můžete přečíst na webu E15.cz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.