Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Začíná ramadán. Byznys, proti němuž naše Vánoce blednou závistí

Začíná ramadán. Byznys, proti němuž naše Vánoce blednou závistí

Postní měsíc ramadán, který začíná dnes po západu slunce, převrací byznys v islámských zemích naruby. Přes den jsou firmy i úřady v útlumu, ekonomika se rozjíždí až v noci. Obchody, cukrárny nebo masny mají největší tržby v roce, nejdražší je i reklama v televizi.

Padesátka islámských zemí dnes v noci přepne do jiného režimu fungování. Začíná posvátný měsíc ramadán, který potrvá až do 25. června. Přes den tak budou země jako Egypt, Bangladéš nebo Pákistán v částečném útlumu. Muslimové nesmějí před západem slunce jíst ani pít, jsou nevyspalí a malátní.

„Většina restaurací, kavárny a obchody jsou během dne zavřené,“ říká Tamer El-Sibai, jehož rodina pochází ze Sýrie a který v současnosti vede kancelář agentury CzechTrade v Egyptě. I firmy a úřady mají během ramadánu zkrácenou pracovní dobu.

„Většina lidí chodí do práce o hodinu později a odchází o hodinu dříve,“ uvádí Michal Sontodinomo z pobočky CzechTrade v Indonésii, která je státem s největší populací muslimů na světě.

Nákupní horečka jako v Česko o Vánocích

Přes to všechno je ale ramadán kupodivu dobou, kdy ekonomika některých islámských zemí roste dokonce víc než po zbytek roku. Po západu slunce totiž města rázem pookřejí, obchody se otevřou a rozjede se nákupní horečka a hostiny, které trvají až do rána.

Více čtěte na webu E15.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1