Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zadlužené království. Saúdská Arábie nezaplatila miliardy

Zadlužené království. Saúdská Arábie nezaplatila miliardy
 

Bohatá Saúdská Arábie začíná kvůli dlouhodobě nízkým cenám ropy řešit podobné problémy jako většina jiných zemí – třeba dluhy. Pouštní království přiznalo, že soukromým firmám a zahraničním dělníkům dluží miliardy dolarů.

„Nevzpomínám si přesně, kolik to je, ale jsou to miliardy dolarů,“ řekl podle Saudi Press Agency novinářům Mohammed Al Jadán, ministr financí Saúdské Arábie.

Země kvůli výpadku příjmů z ropy přijala úsporná opatření. Vláda již dříve oznámila, že škrty se dotknou „mnoha projektů“. Teď jsou ale zejména zahraniční dělníci už několik měsíců bez výplat. Království chce dluhy vyrovnat do konce příštího měsíce, zatím ale neoznámilo, kde sežene peníze.

„Nevzpomínám si přesně, kolik to je, ale jsou to miliardy dolarů.“
Mohammed Al Jadán, ministr financí Saúdské Arábie

Saúdská vláda dluží peníze například známé stavební společnosti Saudi Binladin patřící rodině, do které patřil i teroristický předák Usáma bin Ládin. Mezi věřiteli je také stavební firma Saudi Oger, kterou vede příští libanonský premiér Saad Harírí.

Saúdská Arábie je největší světový producent ropy. Deník The Guardian připomněl, že země přispěla k tomu, že trhy zaplavila levná ropa, což výrazně snížilo ceny této suroviny. Šlo o neúspěšný pokus zlikvidovat americké producenty ropy z břidlice. Cena za barel se nyní pohybuje kolem 45 dolarů, zatímco před dvěma roky činila 110 dolarů. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1