Zadlužené království. Saúdská Arábie nezaplatila miliardy | info.cz

Články odjinud

Zadlužené království. Saúdská Arábie nezaplatila miliardy

Zadlužené království. Saúdská Arábie nezaplatila miliardy
 

Bohatá Saúdská Arábie začíná kvůli dlouhodobě nízkým cenám ropy řešit podobné problémy jako většina jiných zemí – třeba dluhy. Pouštní království přiznalo, že soukromým firmám a zahraničním dělníkům dluží miliardy dolarů.

„Nevzpomínám si přesně, kolik to je, ale jsou to miliardy dolarů,“ řekl podle Saudi Press Agency novinářům Mohammed Al Jadán, ministr financí Saúdské Arábie.

Země kvůli výpadku příjmů z ropy přijala úsporná opatření. Vláda již dříve oznámila, že škrty se dotknou „mnoha projektů“. Teď jsou ale zejména zahraniční dělníci už několik měsíců bez výplat. Království chce dluhy vyrovnat do konce příštího měsíce, zatím ale neoznámilo, kde sežene peníze.

„Nevzpomínám si přesně, kolik to je, ale jsou to miliardy dolarů.“
Mohammed Al Jadán, ministr financí Saúdské Arábie

Saúdská vláda dluží peníze například známé stavební společnosti Saudi Binladin patřící rodině, do které patřil i teroristický předák Usáma bin Ládin. Mezi věřiteli je také stavební firma Saudi Oger, kterou vede příští libanonský premiér Saad Harírí.

Saúdská Arábie je největší světový producent ropy. Deník The Guardian připomněl, že země přispěla k tomu, že trhy zaplavila levná ropa, což výrazně snížilo ceny této suroviny. Šlo o neúspěšný pokus zlikvidovat americké producenty ropy z břidlice. Cena za barel se nyní pohybuje kolem 45 dolarů, zatímco před dvěma roky činila 110 dolarů. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud