Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zbraně z Uherského Brodu zaujaly americké lovce i federály, říká šéf České zbrojovky

Zbraně z Uherského Brodu zaujaly americké lovce i federály, říká šéf České zbrojovky

Česká zbrojovka z Uherského Brodu dováží do USA stále více zbraní, od roku 2005 vlastní značku Dan Wesson. Letos chce oslovit federální ozbrojené složky. „Je tam podmínka, že fabrika musí minimálně 51 procent dané zbraně vyrábět na americkém území. Připravujeme proto projekt, kdy by se naše pistole, útočné pušky a samopaly vyráběly pod naší hlavičkou v USA,“ říká dlouholetý generální ředitel podniku Lubomír Kovařík.

Vaší továrně se říkávalo „jednomílová“, mimo jiné proto, že už nemá v Uherském Brodě kam růst. Jak jste na tom nyní?

Označení „jednomílová“ odkazovalo na délku hlavního areálu naší společnosti na jihozápadním okraji města Uherský Brod, která pro podnik představovala omezení v dobách starších technologií. Dnes jsme v tomto ohledu úplně jinde. Zejména v posledních deseti letech jsme radikálně zmodernizovali naše výrobní zařízení, nejnovější multifunkční CNC soustružnicko-frézovací centra a robotická hnízda zabírají poměrně malou plochu, a přitom jsme díky nim zásadním způsobem zvýšili výrobní kapacitu při současném posunu na podstatně vyšší úroveň kvality.

Co vyrábíte a kde?

Zbraně pro ozbrojené složky, pro sportovce a lovce a pro sebeobranu. V dceřiné firmě v Brně produkujeme lovecké a sportovní zbraně. V roce 2014 jsme otevřeli v Novákách v Trenčínském kraji společný podnik CZ-Slovensko, který vyrábí některé komponenty našich zbraní. Kromě toho jsme v reakci na stále častější požadavky našich zahraničních zákazníků rozběhli hned několik projektů tzv. technologického transferu, při němž se výroba a montáž částečně přesouvají do státu, který pak zbraně kupuje.

Takto postupujeme například při dodávkách pistolí do Peru, kde je naším partnerem státní společnost, která hotové zbraně nabízí místním ozbrojeným složkám. Obdobný model rozjíždíme i v Egyptě, kde se však jedná nejenom o pistole, ale i o útočné pušky.

Celý rozhovor si můžete přečíst na webu E15.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link