Zeman opět hostí na Hradě Číňany. Kam všude tečou jejich peníze a co všechno jim u nás patří? | info.cz

Články odjinud

Zeman opět hostí na Hradě Číňany. Kam všude tečou jejich peníze a co všechno jim u nás patří?

Na Pražském hradě dnes začne čínské investiční fórum, kterého se zúčastní přes 500 hostů ze 14 zemí. S účastí na galavečeru počítá i prezident Miloš Zeman, zúčastní se jej mimo jiné i předseda představenstva obří čínské společnosti CITIC. Čínské investice v Česku stále rostou. Podívejte se, co všechno už u nás patří čínským investorům. 

Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode objem čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem přesáhl 6,5 miliardy korun a aktuálně je na nejvyšší úrovni. Naopak stále klesá celkový počet tuzemských společností s čínským vlastníkem. V současnosti jich je 1974, což je nejnižší počet od roku 2011.

Více než 61 procent čínských firem v ČR podniká ve velkoobchodu, devět procent ve stravování, šest procent v oblasti pronájmu a správy nemovitostí a necelých pět procent v maloobchodu.

Největším čínským investorem v ČR je skupina China Energy Finance Corporation (CEFC), která u nás investovala téměř 38 miliard korun. CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalový klub Slavia Praha i stadion v Edenu či nemovitosti jako dva luxusní pražské hotely a komplex Florentinum.

Původně soukromá skupina CEFC letos kvůli vysokému zadlužení upadla do problémů. Zakladatel firmy Jie Ťien-ming byl navíc zadržen kvůli podezření z hospodářské kriminality a pravděpodobně skončil v čínském vězení. Po překotném vývoji na jaře výkon akcionářských práv nad CEFC Europe převzala CITIC Group, která je státní firmou. Skupina CITIC založila v ČR společnost CITIC Europe jako platformu pro svoji expanzi v Evropě.

CITICCITICautor: Info.cz

Mezi největší čínské investice v ČR v minulých letech patřila továrna výrobce LCD televizorů Changhong Europe Electric u Nymburka, která rozšířila svou investici o 650 milionů korun. Čínský výrobce také oznámil, že se chystá vybudovat nové logistické centrum. Na ploše 50 hektarů vznikla v Nymburku v únoru 2016 první česko-čínská průmyslová zóna.

V prosinci 2016 koupila čínská skupina Eurasia Development Group Limited 71,1 procenta českého prodejce zahradní techniky a bazénů Mountfield.

Již několik let se hovoří o vybudování lázní v Pasohlávkách u Brna. O pozemky v lokalitě projevila zájem čínská společnost RiseSun, která za ně nabídla téměř 380 milionů korun. Na pozemcích už je infrastruktura pro stavbu samotných lázní. Jak nakonec budou vypadat, není dosud zcela zřejmé.

Ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové od září 2015 funguje ambulance tradiční čínské medicíny. V budoucnu by v hradecké nemocnici měla být otevřena klinika tradiční čínské medicíny. Postupy tradiční čínské medicíny využívají například Lázně Bohdaneč, léčbu čínskou medicínou zvažuje i nemocnice v Jihlavě.

V posledních letech v ČR výrazně přibylo čínských turistů. Počet návštěvníků z Číny stoupl v roce 2017 na 492.000, což v porovnání s rokem 2016 znamená růst o 38 procent. Nejvíce Číňanů navštívilo Jihočeský kraj, kde se jich ubytovalo 101.000, meziročně o 62 procent víc. Číňané v Česku také loni nejvíc utráceli. Jejich podíl na celkových útratách zahraničních turistů ze zemí mimo EU stoupl meziročně o tři procentní body na téměř 31 procent. Průměrně nechali v obchodech 17.907 korun.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud