Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman po roce vyjede z Česka na státní návštěvu na západ. Na podzim se chystá do Německa

Zeman po roce vyjede z Česka na státní návštěvu na západ. Na podzim se chystá do Německa

Prezident Miloš Zeman na podzim pojede na návštěvu Německa. Na výroční členské schůzi Česko-německé obchodní a průmyslové komory to dnes řekl ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák. Podstatná část návštěvy bude věnována ekonomické spolupráci, řekl. Přesný termín cesty neuvedl.

Jindrák připomněl, že loni byl v Česku na návštěvě nově zvolený německý prezident Frank-Walter Steinmeier. "Chystáme reciproční cestu pana prezidenta Zemana na podzim letošního roku do Německa," uvedl. "Myslím si, že ekonomická součást té návštěvy bude velmi důležitá, velmi silná," doplnil. Připomněl, že podnikatelská delegace provázela Zemana i při jeho první cestě do Berlína v roce 2013.

Jindrák dnes zdůraznil, že česko-německé vztahy jsou významné z hlediska obchodu, protože do Německa míří třetina českého exportu a Česko je pro Německo desátý největší obchodní partner. Spolupráce má význam i v politické rovině, když obě země mohou prosazovat společné zájmy v Evropské unii. Jindrák podotkl, že i přes rozdílné názory v otázce migrace se Česko a Německo v řadě evropských problémů shodnou. Jako příklad uvedl otázku rozpočtové disciplíny.

Zeman navštívil Německo v roce 2013 jako nově zvolená hlava státu. Opětovně byl u západních sousedů v roce 2014, kdy se v Lipsku účastnil vzpomínkových akcí u příležitosti 25. výročí pádu komunistického režimu ve střední Evropě. Byla to jeho zatím poslední cesta do Německa.

Podle některých komentátorů má Zeman rezervovaný vztah s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Prezident ji opakovaně kritizoval kvůli jejímu postupu v uprchlické krizi, výrazně se liší i jejich vyjádření ohledně Evropské unie a prohlubování její integrace. Po letošním Zemanově znovuzvolení mu Merkelová gratulovala až po několika dnech, zatímco premiérovi Andreji Babišovi (ANO) ke jmenování do funkce v prosinci blahopřála obratem.

Zeman po svém lednovém opětovném zvolení prezidentem navštívil Slovensko a Polsko. Prezident dříve uvedl, že by chtěl v prvním roce po svém nástupu do úřadu navštívit všechny sousední státy, tedy ještě Německo a Rakousko, a také "čestného souseda" Maďarsko.

Na setkání s hlavou západoevropské země se Zeman naposledy vypravil před rokem, kdy ho v Londýně přijala britská královna Alžběta II. Poslední jeho státní návštěvou země západní Evropy byla v prosinci 2016 cesta do Portugalska. Loni v říjnu také vystoupil ve Štrasburku před Parlamentním shromážděním Rady Evropy.

Podle Jindráka se Zeman chystá letos navštívit také Izrael. Dnes šéf zahraničního odboru Hradu řekl, že se tato návštěva uskuteční pravděpodobně v listopadu. Prezident by měl v rámci cesty otevřít centrum agentury CzechInvest v Jeruzalémě.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1