Zeman po roce vyjede z Česka na státní návštěvu na západ. Na podzim se chystá do Německa | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman po roce vyjede z Česka na státní návštěvu na západ. Na podzim se chystá do Německa

Zeman po roce vyjede z Česka na státní návštěvu na západ. Na podzim se chystá do Německa

Prezident Miloš Zeman na podzim pojede na návštěvu Německa. Na výroční členské schůzi Česko-německé obchodní a průmyslové komory to dnes řekl ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák. Podstatná část návštěvy bude věnována ekonomické spolupráci, řekl. Přesný termín cesty neuvedl.

Jindrák připomněl, že loni byl v Česku na návštěvě nově zvolený německý prezident Frank-Walter Steinmeier. "Chystáme reciproční cestu pana prezidenta Zemana na podzim letošního roku do Německa," uvedl. "Myslím si, že ekonomická součást té návštěvy bude velmi důležitá, velmi silná," doplnil. Připomněl, že podnikatelská delegace provázela Zemana i při jeho první cestě do Berlína v roce 2013.

Jindrák dnes zdůraznil, že česko-německé vztahy jsou významné z hlediska obchodu, protože do Německa míří třetina českého exportu a Česko je pro Německo desátý největší obchodní partner. Spolupráce má význam i v politické rovině, když obě země mohou prosazovat společné zájmy v Evropské unii. Jindrák podotkl, že i přes rozdílné názory v otázce migrace se Česko a Německo v řadě evropských problémů shodnou. Jako příklad uvedl otázku rozpočtové disciplíny.

Zeman navštívil Německo v roce 2013 jako nově zvolená hlava státu. Opětovně byl u západních sousedů v roce 2014, kdy se v Lipsku účastnil vzpomínkových akcí u příležitosti 25. výročí pádu komunistického režimu ve střední Evropě. Byla to jeho zatím poslední cesta do Německa.

Podle některých komentátorů má Zeman rezervovaný vztah s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Prezident ji opakovaně kritizoval kvůli jejímu postupu v uprchlické krizi, výrazně se liší i jejich vyjádření ohledně Evropské unie a prohlubování její integrace. Po letošním Zemanově znovuzvolení mu Merkelová gratulovala až po několika dnech, zatímco premiérovi Andreji Babišovi (ANO) ke jmenování do funkce v prosinci blahopřála obratem.

Zeman po svém lednovém opětovném zvolení prezidentem navštívil Slovensko a Polsko. Prezident dříve uvedl, že by chtěl v prvním roce po svém nástupu do úřadu navštívit všechny sousední státy, tedy ještě Německo a Rakousko, a také "čestného souseda" Maďarsko.

Na setkání s hlavou západoevropské země se Zeman naposledy vypravil před rokem, kdy ho v Londýně přijala britská královna Alžběta II. Poslední jeho státní návštěvou země západní Evropy byla v prosinci 2016 cesta do Portugalska. Loni v říjnu také vystoupil ve Štrasburku před Parlamentním shromážděním Rady Evropy.

Podle Jindráka se Zeman chystá letos navštívit také Izrael. Dnes šéf zahraničního odboru Hradu řekl, že se tato návštěva uskuteční pravděpodobně v listopadu. Prezident by měl v rámci cesty otevřít centrum agentury CzechInvest v Jeruzalémě.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.