Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zlatý věk mobilů? Počet uživatelů rychle stoupá, do pěti let je bude mít 70 % světové populace

Zlatý věk mobilů? Počet uživatelů rychle stoupá, do pěti let je bude mít 70 % světové populace

Počet uživatelů mobilních telefonů do roku 2021 vzroste o 600 milionů na 5,5 miliardy lidí, tedy 70 procent světové populace. Mobilní telefon tak bude mít o 100 milionů více lidí než bankovní účet a o 200 milionů více, než tekoucí vodu. Uvedla to analytická společnost Cisco ve studii, která byla dnes zveřejněna.

Výrazný růst spolu s rozmachem chytrých telefonů a připojení do internetu věcí se promítne i do celkového objemu přenesených mobilních dat. Ten se za pět let zvýší sedminásobně, k čemuž přispěje i zvyšování přenosové rychlosti sítí a nárůst sledování videa na mobilních zařízeních. Ve střední a východní Evropě očekává Cisco šestinásobný růst na 63 exabytů za rok.

„Do očekávaného nárůstu mobilního datového provozu se promítnou živé přenosy videa, aplikace pro rozšířenou realitu, rozmach internetu věcí i další moderní technologie. Nové možnosti v mobilních datech přinese technologie 5G, jejíž výhody se promítnou nejen do oblasti mobility, ale do celkové podoby sítí jako takových. Přinese proměnu architektury sítí, rozšíří možnosti programovatelnosti a automatizace,“ uvedl generální ředitel Cisco ČR Michal Stachník.

Počet připojených mobilních zařízení se podle studie zvýší z loňských osmi na 12 miliard. Na jednoho obyvatele země vyjde zhruba 1,5 zařízení. Více než polovina připadne na chytré telefony a phablety. Nyní připadá na jednoho člověka zhruba 1,1 mobilního zařízení.

Objem mobilních přenosů videa vzroste ve sledovaném období téměř devítinásobně a bude vykazovat nejvyšší tempo růstu ze všech kategorií mobilních aplikací. Mobilní přenosy videa budou v roce 2021 tvořit 78 procent veškerého mobilního datového provozu.

V roce 2020 začne měřitelný dopad nových 5G mobilních sítí na celkový objem mobilního provozu. Mobilní operátoři budou potřebovat vyšší rychlost, aby mohli vyhovět požadavkům stále náročnějších zákazníků. V roce 2021 bude mobilnímu datovému provozu stále dominovat technologie 4G. Ta bude v roce 2021 podporovat 58 procent mobilních připojení a proteče jimi 79 procent celkového provozu. Prostřednictvím 5G sítí projde 0,2 procenta připojení, avšak ty vygenerují 1,5 procenta celkového mobilního datového provozu. 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link