Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„10 % hlasů, konec korupčního klubíčka a šikany lidí.“ Pirátský šéf Bartoš v rozhovoru pro INFO.CZ zbrojí na volby

„10 % hlasů, konec korupčního klubíčka a šikany lidí.“ Pirátský šéf Bartoš v rozhovoru pro INFO.CZ zbrojí na volby

Piráti mají drobný důvod k radosti. V předvolebních preferencích se podle agentury STEM přehoupli přes pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny. Jejich ambice ale sahají dál – podle jejich předsedy Ivana Bartoše si troufají oslovit ještě dvojnásobný počet voličů. „V České republice žijí minimálně dva miliony svobodomyslných lidí a my bychom byli rádi, aby se Pirátská strana stala jejich přirozenou první volbou,“ vysvětluje Bartoš v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ. Pokud jde o politickou konkurenci, nešetří nikoho. Ostatní politické strany napříč spektrem podle něj pouze vytvářejí korupční klubíčko k rozdělování trafik, vyvádění peněz ze státních firem a narůstajícímu šmírování a šikaně lidí.

Podle posledního zveřejněného šetření agentury STEM byste se dostali do sněmovny. Čemu ta čísla přičítáte?

Musím se přiznat, že nevím, co přesně se stalo. Jedno vysvětlení se ale možná nabízí. Za poslední půlrok jsme měli v průzkumu agentury STEM dvakrát 4,7 % a krátce před březnovým průzkumem Poslanecká sněmovna zařízla registr smluv – nejlepší protikorupční zákon přijatý za poslední desetiletí. My tento zákon dlouhodobě propagovali. A nejen v Pirátské straně, ale všude tam, kde již naši zvolení zástupci působí, něco podobného zavádíme. Věřím, že právě toto hlasování byla pověstná poslední kapka, která k nám přihrála to potřebné procento voličů, kteří ještě zvažovali, že budou volit některou ze starých struktur ve sněmovně.

V roce 2010, kdy jste se voleb účastnili poprvé, vás volilo 0,80 % voličů. O tři roky později jich bylo už 2,66 %. Na kolik si troufáte letos?

Míříme na 10 % hlasů. V České republice žijí minimálně dva miliony svobodomyslných lidí a my bychom byli rádi, aby se Pirátská strana stala jejich přirozenou první volbou. Každé volby otevírají prostor pro jednoho černého koně, který prorazí, a letos to dle mého názoru, ale už i názoru řady médií, můžeme být my. Sečteme-li reálnou podporu ve volbách a například potenciál mezi nevoliči, který prezentovala ČT hned po volbách do krajů, vychází číslo ještě vyšší. Ale i optimismus musí být vyvažován nějakou tou pokorou, že.

autor: Info.cz/STEM

A s čím chcete zmíněné voliče oslovit? Jaké budou vaše předvolební programové priority?

Rozhodně budeme chtít obrátit stávající trend, kdy stát vyžaduje čím dál více informací o občanech – zdaleka nejde jen o EET, další příklad jsou třeba narůstající možnosti vojenského zpravodajství sledovat více lidí bez soudního povolení. Současně stát odmítá sdělovat klíčové informace o sobě, například o hospodaření státních a obecních firem.

Přitom každý komunální politik ví, že právě skrze městské firmy se realizují nejhorší korupční záměry. Další důležité téma Pirátů před volbami bude bezpochyby digitalizace státní správy, což je oblast, ve které České republice za posledních dvacet let ujel vlak a které Piráti ze své nátury rozumí.

Primárně musíme ukázat lidem, že věci, které navrhujeme, jinde ve světě fungují a jsou vždy reálným přínosem pro jejich každodenní život. A že se třeba zmíněná transparence, kterou si vlastně řada lidí nedokáže ani představit, nakonec pozitivně promítne do jejich každodenních životů a přivede peníze do silnic a dálnic, do zdravotnictví i do školství. To vše se týká každého z nás.

První, co chceme řešit, je vrátit na stůl zničený registr smluv a zmírnit dopady některých nejvíce represivních zákonů z poslední doby. Lidé nemohou žít svobodně, pokud jsou svázáni nesmyslnými zákony, kde pokuty za jejich třeba i nevědomé neplnění působí zcela likvidačně.  

O víkendu jste měli celostátní fórum, které schválilo vaše lídry v jednotlivých krajích. Jde pouze o lidi zevnitř hnutí, anebo jste oslovili také osobnosti mimo své struktury? Můžete některé z nich představit?

Pirátská strana má demokratické primárky, ve kterých mohou hlasovat všichni členové strany, takže to rozhodně není tak, že by vedení stany rozhodovalo o tom, kdo bude jednička kandidátky v určitém regionu.

A koho jste tedy vybrali?

Můžu myslím říct, že naši členové hlasovali pragmaticky. V rámci krajů zvolili své nejlepší lidi, tedy ty, co mají nejdelší zkušenost jak s Pirátskou stranou, tak s výkonem politiky na již zvolených postech v krajích i městech. Prahu tak do voleb povede například místopředseda Pirátů Jakub Michálek, který šéfuje zastupitelskému klubu v opozici na pražském magistrátu, Karlovarský kraj Petr Třešňák, náš starosta Mariánský Lázní, kde Piráti získali dvacet procent a kde vzešli z posledních voleb tři pirátští krajští zastupitelé nebo Martin Jiránek, což je náš zastupitel v Trutnově a současně krajský zastupitel v Královéhradeckém kraji.

Oslovujeme také zajímavé „propirátské“ osobnosti. V dalším kole stranických krajských primárek jistě tato jména vyplavou, nechci teď předbíhat demokratický proces nějakým věštěním z koule ani předem předjímat a zároveň tak ovlivňovat tyto volby.


S kampaní vám bude před volbami pomáhat zkušený Jakub Horák. Jaká bude jeho role? Co od něj čekáte?

Jakub Horák vyhrál otevřené výběrové řízení na pozici, kterou lze označit za „stratéga kampaně“. Námi nabízená odměna je v kontextu této práce spíše symbolická, ale u Jakuba je největší motivací právě ta výzva. Historicky má zkušenosti jak s politickými kampaněmi, tak s prací v marketingu v off-line a online prostředí. Je výborný a nápaditý kreativec.

Jakub by nám měl pomoci naše myšlenky dostat přes reálnou bariéru mediálního šumu, klišé a metod, které používají politici, směrem k lidem, pro které je naše politika primárně určena. Tím myslím ke všem lidem.

Pokud byste se skutečně do sněmovny dostali, co byste chtěli prosadit a s kým?

Otevřít sněmovnu a její fungování a nenechat se koupit. Politické strany napříč spektrem dnes v České republice vytvářejí korupční klubíčko k rozdělování trafik, vyvádění peněz ze státních firem a narůstajícímu šmírování a šikaně občanů. Sada našich návrhů vychází z našeho programu. Pokud to skutečně někdo myslí s politikou vážně, nechápu, proč je proti zcela racionálním věcem tolik odporu. Že by třeba v otázkách transparentnosti pro politiky neplatilo to, co říkají nám občanům?  „Když neděláš nic špatného, nemáš přeci co skrývat“, že.


Umíte si představit, že byste se v případě úspěchu hned v prvním volebním období stali součástí koaliční většiny?

Toto je skutečně předčasná otázka. Před volbami vždy jako součást kampaně zveřejňujeme naši plánovanou povolební strategii. Bylo tomu tak v krajích i před volbami v Praze. Volič tak ví, koho volí a co od nás může čekat. Povolební strategie se schvaluje vnitrostranickým referendem. Navíc, a to je na celé věci nejsmutnější, jsou naše podmínky většinou tak přísné, že neočekáváme, že je ostatní strany, pokud teda opět nebudou voličům lhát, jako tomu bylo právě v případě podpory registru smluv, ale i dalších zákonů z pera Rekonstrukce státu, akceptují.

Zkusme to tedy konkrétně. O Andreji Babišovi někteří jeho protivníci mluví jako o hrozbě pro demokracii. Jaký na něj máte názor?

Andrej Babiš je bezpochyby hrozba pro demokracii, ale srovnatelně ji ohrožují i další politické strany dnes zastoupené ve sněmovně, které už dávno nejsou platformou pro diskutování a prosazování názorů a idejí, ale jsou to firmy, které bojují o kontrolu nad rozdělováním veřejných peněz. Andrej Babiš má tu svou firmu holt momentálně největší. Snad si toho všimnou voliči.

A jak hodnotíte sociální demokraty?

Sociální demokracie má za sebou barvitou polistopadovou historii. Svých největších šíbrů se však do teď nezbavila. Historické kauzy typu OKD se stále vlečou. Premiér Sobotka je schopen relativizovat i jejich přímý podíl na největší rozkryté kauze poslední doby – čerpání evropských dotací v severních Čechách. Ať už ČSSD nahodí díky své účasti ve vládě za naše peníze jakoukoliv vějičku, což je třeba standardní předvolební přidávání důchodcům či policistům a hasičům, jak už mají naplánováno v dalších měsících, na věci to nic nemění.

Navíc si stále ve svých řadách drží podvodníky typu Karla Březiny či nekompetentní plagiátory jako je pan ministr Chovanec. Pokud chápeme sociální demokracii jako ideologický koncept, její současná institucionalizace v České republice, tedy ČSSD, je tomuto konceptu na hony vzdálená. Vzhledem k existenci projektu Andreje Babiše - ANO, musím dokonce podotknout, že bohužel.


Co současná pravicová opozice?

Projekt pana Kalouska, nyní již bez knížete Schwarzenberga, i ODS, jsou již za zenitem a nemají voličům co nabídnout. TOP 09 nemá obsah. Tváří se skrze témata jako liberální strana, ale z mého pohledu je to těžce konzervativní projekt, jehož deklarovanému boji proti Babišovi, respektive jeho opravdovosti se jeden může jen smát. Obzvláště když ho vede pan Kalousek, který nám historicky kromě složenek nadělil třeba S-Kartu, což je podle mě očividná miliardová velká domů Erste, respektive České spořitelně a malá domů Drábkovi. Zmínit můžu taky projekt státní pokladny.

Angažmá sympatického mladíka Feriho a zacílení na mladé skrze něj je paradoxně proti srsti nejen jádru skutečných konzervativních voličů TOP 09, ale přemáhat se musí i sám Kalousek. Neumí to moc zakrývat. S TOP 09 sympatizuje samozřejmě i řada slušných lidí, ale dle mého názoru často proto, že v ČR svobodomyslní lidé neměli moc na výběr.

A ODS?

S ODS je to také takové celé podivné. Předseda Fiala sice vzbudil ve skalních voličích ODS jisté naděje. To by ovšem nesměli hnědnout a do čela si stavět lidi jako je zcela nekompetentní paní Udženija, se kterou mají naši magistrátní Piráti v Praze nejen zcela zásadní spor, nebo programově asociálního Klause mladšího. Tudy podle mě cesta z Babišistánu nevede.

Opomenu-li moje politické ukotvení, ani jedna z těchto stran nepředstavuje lidem promyšlenou politiku, která přesahuje sliby ve volební kampani 2017 a koncepčně posouvá Českou republiku někam dál. Vše již bylo několikrát slíbeno a nedodrženo. Prostor na realizaci svých tezí už obě dvě strany měly a vidíme, kde jsme my nyní.

Ostatně čtveřice největších stran dala prostor ke vzniku hnutí ANO. Pokud lidé volili Andreje Babiše z důvodu nespokojenosti s politikou těchto stran, neměli by se k nim dle mého názoru vracet. Ty strany ani politici v nich se nijak nezměnili.

Pojďme ještě k programu Pirátů. Máte ucelenou představu o jednotlivých vládních agendách? Kde jsou vaše priority ve školství, zdravotnictví, v sociálních věcech, v dopravě apod.?

Naší prioritou je odstranění buzerace a zefektivnění státní úlohy ve všech oblastech. Nemusí se jít přímo cestou digitalizace všude a za každou cenu, to je hloupost. Už by tady ale měl konečně někdo pracovat koncepčně a vnímat problémy. Velikým prohřeškem všech vlád je třeba těžce znormalizované školství. Pokrok nespočívá v tom, že přijde nový ministr s úžasným nápadem a ten protlačí do všech škol s tím, že tak je to správně.

V naprosté většině oblastí je třeba tlačit na autonomii před centrálním řízením. Opak toho, co předvádí ministr Babiš na financích. Chceme, aby alternativním přístupům ke vzdělávání, ale i zdravotnictví, stát přinejmenším přestal házet klacky pod nohy. Příkladem je třeba současný postup ministerstva školství, které přestalo povolovat vznik alternativních škol, nebo zákon o léčivém konopí, který v praxi vůbec nefunguje.

A jak nahlížíte na daňovou problematiku?

V České republice je zdanění práce nastaveno strašně hloupě. To že miliardáři odvádějí státu přibližně čtvrtinu svých příjmů – a to nemluvím o možnosti „optimalizace daní“, kterou hojně využívají – zatímco nejchudší platí zhruba třetinu a vyšší střední třída téměř polovinu svého platu, je jednoduše špatně. Veliký problém je nedůvěra ve stát jako takový. Víte, řešení daní a zefektivňování výběru do systému, který je děravý a přirozeně korupční, prostě nedává smysl. Vybere se víc jen proto, aby se víc rozkradlo, tedy načerpalo.

Já jsem ochotný platit klidně vyšší daně, ale jednoduše a bez buzerace. Můj hlavní požadavek však primárně logicky je, že chci vědět, co se s těmi penězi pak děje. A to vidíme ve všech kauzách, kam peníze tečou a jak je politici rozdávají spřáteleným firmám. Nedivím se proto, že lidé nejsou ochotni do státu peníze nalévat.

Jak hodnotíte nedávný Sobotkův návrh na zavedení progresivní daně?

No. Pokud lidé podlehnou populistické vějičce premiéra Sobotky, který podle jeho kalkulačky hodlá řezat příjmovou vyšší střední třídu, bude dle našeho názoru efekt ve výběru navíc zcela opačný a lidé budou optimalizovat ještě víc.

Jsme pro sjednocení všech odvodů z příjmu do jediné daně, aby se sociálním a zdravotním pojištěním, což jsou v praxi také daně, nekamuflovala výše zdanění mzdy. Chceme snížit zdanění práce, tak aby lidé, nebyli daňově znevýhodnění v konkurenci proti automatizované výrobě. V neposlední řadě chceme zvýšit příjmy státu legalizací a zdaněním konopí a následovat tak vzor řady amerických států, kde se tak stalo. Coloradský model ukazuje, že kromě řady pozitivních efektů je ekonomický přínos tohoto kroku zcela signifikantní.

Stále také pracujeme s konceptem nepodmíněného základního příjmu. Zde je však vhodné, minimálně v úrovni praktických kroků, sledovat pozorně experimentální zavádění v zemích jako je Finsko. Postupná a velmi rychlá automatizace a robotizace výroby bude v důsledku znamenat skutečný úbytek pracovních míst.

A jaký je vztah Pirátů k EU?

Jsme pro společnou evropskou politiku tak, aby státy nesoutěžily, kdo nabídne nižší zdanění pro firmy. Stejně tak by Evropská unie měla společně řešit problematiku daňových rájů. Musíme zajistit, že firmy jako Facebook, budou daně z příjmů, které získají v České republice, odvádět u nás, respektive nebudou migrovat do států, který jim nejvíc podstřelí zdanění, jako třeba momentálně Irsko.

Na úplný závěr: Pirátská strana je strana levicová nebo pravicová?

Od počátku se definujeme jako strana liberální a středová. Mě osobně už tohle rozdělení vyloženě vytáčí. Dám příklad, chceme snížit zdanění jednotlivců a nebráníme se vyššímu zdanění korporací, znamená to, že jsme pravicoví, nebo levicoví?

Pokud bychom vzali původní definici, respektive její výklad v prostředí České republiky, tak levice – rozumí se – znamená, že stát zasahuje do všeho možného, a pravice, že se bez státních intervencí a regulací děje něco jako vůle svobodného trhu. Ani jedna z těchto cest sama o sobě není správná. Jsou oblasti, kdy je tržní přístup nežádoucí - například školství, zdravotnictví, vězeňství, knihovny, klíčové služby typu pošta. A státní regulace je potřeba, protože kartelové dohody nejsou ničím nestandardním a ÚOHS na to nestačí. 

Jsou ale také oblasti, kde je naopak intervence státu nežádoucí a často škodlivá. Například míra byrokracie pro podniky, které se snaží přejít z garážového provozu do módu podnikatel na plný úvazek je naprosto nepřiměřená a Česko tím přichází o spoustu peněz. V současné chvíli hází stát pod nohy klacky prakticky všem aktivním lidem, buzeruje je, šmíruje, ztěžuje jim život a zasahuje institucionálně do věcí, kde vše doposud probíhalo samo dobře - státu navzdory. Je třeba být „smart“ a umět toto rozlišit. To Piráti umí. Proto pravolevé dělení odmítají.


 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1