10 let od tragédie ve Studénce: 8 mrtvých, 95 zraněných a soudy stále neukázaly na viníka | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

10 let od tragédie ve Studénce: 8 mrtvých, 95 zraněných a soudy stále neukázaly na viníka

10 let od tragédie ve Studénce: 8 mrtvých, 95 zraněných a soudy stále neukázaly na viníka

Přesně před deseti lety otřásla Českem tragická železniční nehoda u Studénky. Rychlík Comenius tam narazil do spadlé mostní konstrukce. Osm lidí zemřelo, dalších 95 cestujících a členů posádky bylo zraněných. Soudy dosud neukázaly na jasného viníka. 

Rozezlená je kvůli tomu i zdravotní sestra Naděžda Tomčíková (58), která v rychlíku cestovala a po nehodě taky zachraňovala lidské životy. V šoku zůstává především z osvobozujícího rozsudku nad údajnými viníky železniční tragédie.

Zpomalený film

Paní Naděžda, která tehdy cestovala z Karviné domů do Svitav, vzpomíná, jak po nárazu vlaku do mostu rovnala vedle kolejí zraněné. „Bylo to jako zpomalený film. Nade mnou byly betonové sloupy, okolo všude leželi zkrvavení lidé. Nikdy na to nezapomenu,“ říká. Náraz přišel zničehonic.

„Nejhorší je ten pocit, když nevíte, co se děje. Vylétla jsem ze sedadla, to jsem si hned řekla, to je vážné. Dokonce mi prolétlo hlavou: My tady zemřeme, nemáme šanci přežít. A pak těsně vedle mě přistál vagon,“ vzpomíná.

Neúcta k mrtvým

V uličce vlaku byl křik, pláč, panika a chaos. „Ven to nešlo, dveře druhého vagonu byly zaklíněné. Ten třetí vagon byl nad námi,“ uvedla. Ven se žena ale nakonec dostala a pomohla ošetřit dvacítku krví zbrocených lidí. „Dodnes mi z toho běhá mráz po zádech,“ otřásla se.

Kdo byl mezi obětmi? A k čemu zatím soudy dospěly? Pokračuje na Blesk.cz

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.