100 dnů Babišovy vlády: Ostuda s opisováním, mise Poche a tahanice o body za levicové úspěchy | info.cz

Články odjinud

100 dnů Babišovy vlády: Ostuda s opisováním, mise Poche a tahanice o body za levicové úspěchy

Menšinová vláda hnutí ANO a sociálních demokratů vládne přesně sto dnů. Koaliční partneři sami si pochvalují, jak „makají“ a nehádají se. Za mikrofon se tak při čtvrteční bilanční tiskovce premiér Andrej Babiš postavil po boku vicepremiéra Jana Hamáčka. A společně vyjmenovávali, co jsou podle nich úspěchy kabinetu. Přesně v ten stejný den se ale připomnělo, že Česko už více než tři měsíce čeká na „řádného“ ministra zahraničí. A že mnoho úspěchů, které si konkrétně ČSSD pochvaluje, jim před voliči může silnější ANO snadno ukradnout. Nejbližší test se nabídne už v příštích dvou dnech v podobě komunálních a senátních voleb.

Každá z partají původně chtěla před novináře předstoupit sama. Skončilo to ale dohady nad časem. Premiér a vicepremiér tak nakonec stanuli bok po boku v Hrzánském paláci. Setkání s novináři začali výčtem úspěchů menšinové vlády a slovy „výsledky rozhodně máme“. Proberme proto některé z nich konkrétněji...

Jak je to s úspěchy?

Za zásadní úspěch vlády označil premiér Babiš schválení návrhu rozpočtu, který počítá s programovým prohlášením upraveným podle požadavků ČSSD. Na začátek je nutno podotknou, že plán se schodkem 40 miliard korun sněmovnou projde zřejmě za podpory komunistů, kteří umožnili i samotný vznik vlády. Jejich postavení, s nímž přichází i požadavky jako zdanění církevních restitucí, se tak ještě upevní.

Za další úspěšný krok považuje šéf ANO rekordní navýšení důchodů nebo slevy na jízdném. Na obou věcech se se sociálními demokraty už z podstaty zaměření ČSSD lehce shodli. Partaje se nyní přetahují o to, kdo si body za populárními, respektive populistická opatření připíše. Zatím to vypadá, že v této disciplíně se už tradičně daří hnutí ANO.

Mluvilo se i o navyšovaní platů státních zaměstnanců. I na tom je dohoda. O bezproblémovém vyjednávání se ale mluvit rozhodně nedá. Premiér Babiš už od jara na výzvy odborů, které požadovaly plošné navyšování, nereagoval. Odboráři svolali protestní setkání, vyhrožovali stávkou... Ve chvíli, kdy vstoupila do vlády sociální demokracie, zaštítily se odbory jí. Pnutí ale pokračovalo ještě celé léto. A například zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Popisovat zvýšení platů tak dnes musí mít pro Babiše poněkud hořkou příchuť.

O čem se raději moc nemluví

Pak jsou tu aspekty společného vládnutí, jehož start provázely skandály s opsanými vysokoškolskými pracemi ministrů, které ani jedna ze stran zase tak ráda nezmiňuje.

Ve stejný den, kdy si špičky ANO a ČSSD pochvalovaly souhru, zamířil na Hrad za prezidentem Milošem Zemanem pravděpodobný budoucí ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Po jejich dnešní schůzce to vypadá, že ke jmenování dojde příští týden. Problémy okolo vedení resortu zahraničí tím ale nekončí.

Za prvé už zůstane faktem, že více než sto dní (a to můžeme směle připočíst ještě předešlé měsíce vlády bez důvěry) Česko postrádalo jasného reprezentanta na poli zahraniční politiky. Nebo přinejmenším takového, který by zároveň nebyl zatížený funkcí ministra vnitra, šéfa koaliční strany a vicepremiéra vlády. Babiš s Hamáčkem dnes opakovali, že spory kolem nominace europoslance Miroslava Pocheho směřování české diplomacie nijak neovlivnily. Ponechme stranou úvahy nad tím, jak moc musela sociální demokracie prezidentovi a potažmo ANO ustoupit, když se Pocheho vzdala a zda přišla se šťastným načasováním.

Minulé měsíce ale hlavně ukázaly, že Babiše – i podle jeho slov – zahraniční politika „baví“ a chce na ni mít zásadní vliv. Nikdy tak nezapomene zmínit otázku kvót nebo plán pro Afriku, který má v jeho očích omezit migraci do Evropy. Utužuje také dál vztahy v rámci vesměs euroskepticky naladěné V4.

Jaké názory zastává ministerský kandidát Petříček, který se má v dresu ČSSD s Babišem o zahraniční agendu přetahovat, stále není jasné. Zjišťovat se daly „pokoutně“ z jeho vyjádření během kampaně v Praze 7, kde kandiduje do zastupitelstva. Ani po dnešní schůzce s prezidentem nechtěl komentovat, na kterých tématech konkrétně se s hlavou státu neshodne. Jen opatrně naznačil, že by mohlo jít o Zemanovy vazby na Čínu či Rusko. Otázkou také je, zda si bude chtít a bude moct ponechat v poradenském týmu kritizovaného europoslance Pocheho.

Odborníci, ale jací

Pak jsou tu odborníci, o kterých ANO často mluví. Už ne tak rádo se ale baví o změnách, které prosazuje v novele služebního zákona. Proti němu se na začátku sociální demokracie ostře stavěla: chtěla jeho stažení, pak výrazné přepracování. Postupem času ale svůj protest mírnila, až se dopracovala ke společnému postupu s hnutím ANO – byť si trvá na svém například v oblasti služebního hodnocení. Proti důležitému pozměňovacímu zákonu, který nedávno předložila ministryně Klára Dostálová (ANO) a na základě kterého by bylo možné odvolávat státní tajemníky nebo si vyměňovat odborné náměstky, ČSSD pozoruhodně neprotestuje.

Opozice naopak varuje, že tím končí odpolitizování státní správy, které je ústředním motivem služebního zákona. Zvrátit přijetí novely se jí ale zřejmě nepodaří. Nad reakcí Evropské komise, která se normou zabývá kvůli čerpání evropských fondů, visí otazník.

Volby jako zkouška

„Komunální volby nemůžou mít vliv na existenci naší vlády,“ končil dnes svůj proslov Babiš. Dodejme, že je to dost optimistické.

Hnutí ANO svými prohlášeními o úspěších vlády (důchody, platy, slevy na jízdném) i podobou samotné kampaně cílí na levicové voliče. Sociální demokracie hraje nejen o městská zastupitelstva, ale i důležitá místa v Senátu. A nervozita po volbách může ovládnout i ANO, pokud jeho kandidát Petr Stuchlík v Praze pohoří.

A v nejistých časech se vždy hůře spolupracuje. Nebo se alespoň navenek hůře tvrdí, že žádné neshody neexistují.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud