Články odjinud

100 dnů Babišovy vlády: Ostuda s opisováním, mise Poche a tahanice o body za levicové úspěchy

100 dnů Babišovy vlády: Ostuda s opisováním, mise Poche a tahanice o body za levicové úspěchy

Menšinová vláda hnutí ANO a sociálních demokratů vládne přesně sto dnů. Koaliční partneři sami si pochvalují, jak „makají“ a nehádají se. Za mikrofon se tak při čtvrteční bilanční tiskovce premiér Andrej Babiš postavil po boku vicepremiéra Jana Hamáčka. A společně vyjmenovávali, co jsou podle nich úspěchy kabinetu. Přesně v ten stejný den se ale připomnělo, že Česko už více než tři měsíce čeká na „řádného“ ministra zahraničí. A že mnoho úspěchů, které si konkrétně ČSSD pochvaluje, jim před voliči může silnější ANO snadno ukradnout. Nejbližší test se nabídne už v příštích dvou dnech v podobě komunálních a senátních voleb.

Každá z partají původně chtěla před novináře předstoupit sama. Skončilo to ale dohady nad časem. Premiér a vicepremiér tak nakonec stanuli bok po boku v Hrzánském paláci. Setkání s novináři začali výčtem úspěchů menšinové vlády a slovy „výsledky rozhodně máme“. Proberme proto některé z nich konkrétněji...

Jak je to s úspěchy?

Za zásadní úspěch vlády označil premiér Babiš schválení návrhu rozpočtu, který počítá s programovým prohlášením upraveným podle požadavků ČSSD. Na začátek je nutno podotknou, že plán se schodkem 40 miliard korun sněmovnou projde zřejmě za podpory komunistů, kteří umožnili i samotný vznik vlády. Jejich postavení, s nímž přichází i požadavky jako zdanění církevních restitucí, se tak ještě upevní.

Za další úspěšný krok považuje šéf ANO rekordní navýšení důchodů nebo slevy na jízdném. Na obou věcech se se sociálními demokraty už z podstaty zaměření ČSSD lehce shodli. Partaje se nyní přetahují o to, kdo si body za populárními, respektive populistická opatření připíše. Zatím to vypadá, že v této disciplíně se už tradičně daří hnutí ANO.

Mluvilo se i o navyšovaní platů státních zaměstnanců. I na tom je dohoda. O bezproblémovém vyjednávání se ale mluvit rozhodně nedá. Premiér Babiš už od jara na výzvy odborů, které požadovaly plošné navyšování, nereagoval. Odboráři svolali protestní setkání, vyhrožovali stávkou... Ve chvíli, kdy vstoupila do vlády sociální demokracie, zaštítily se odbory jí. Pnutí ale pokračovalo ještě celé léto. A například zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Popisovat zvýšení platů tak dnes musí mít pro Babiše poněkud hořkou příchuť.

O čem se raději moc nemluví

Pak jsou tu aspekty společného vládnutí, jehož start provázely skandály s opsanými vysokoškolskými pracemi ministrů, které ani jedna ze stran zase tak ráda nezmiňuje.

Ve stejný den, kdy si špičky ANO a ČSSD pochvalovaly souhru, zamířil na Hrad za prezidentem Milošem Zemanem pravděpodobný budoucí ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Po jejich dnešní schůzce to vypadá, že ke jmenování dojde příští týden. Problémy okolo vedení resortu zahraničí tím ale nekončí.

Za prvé už zůstane faktem, že více než sto dní (a to můžeme směle připočíst ještě předešlé měsíce vlády bez důvěry) Česko postrádalo jasného reprezentanta na poli zahraniční politiky. Nebo přinejmenším takového, který by zároveň nebyl zatížený funkcí ministra vnitra, šéfa koaliční strany a vicepremiéra vlády. Babiš s Hamáčkem dnes opakovali, že spory kolem nominace europoslance Miroslava Pocheho směřování české diplomacie nijak neovlivnily. Ponechme stranou úvahy nad tím, jak moc musela sociální demokracie prezidentovi a potažmo ANO ustoupit, když se Pocheho vzdala a zda přišla se šťastným načasováním.

Minulé měsíce ale hlavně ukázaly, že Babiše – i podle jeho slov – zahraniční politika „baví“ a chce na ni mít zásadní vliv. Nikdy tak nezapomene zmínit otázku kvót nebo plán pro Afriku, který má v jeho očích omezit migraci do Evropy. Utužuje také dál vztahy v rámci vesměs euroskepticky naladěné V4.

Jaké názory zastává ministerský kandidát Petříček, který se má v dresu ČSSD s Babišem o zahraniční agendu přetahovat, stále není jasné. Zjišťovat se daly „pokoutně“ z jeho vyjádření během kampaně v Praze 7, kde kandiduje do zastupitelstva. Ani po dnešní schůzce s prezidentem nechtěl komentovat, na kterých tématech konkrétně se s hlavou státu neshodne. Jen opatrně naznačil, že by mohlo jít o Zemanovy vazby na Čínu či Rusko. Otázkou také je, zda si bude chtít a bude moct ponechat v poradenském týmu kritizovaného europoslance Pocheho.

Odborníci, ale jací

Pak jsou tu odborníci, o kterých ANO často mluví. Už ne tak rádo se ale baví o změnách, které prosazuje v novele služebního zákona. Proti němu se na začátku sociální demokracie ostře stavěla: chtěla jeho stažení, pak výrazné přepracování. Postupem času ale svůj protest mírnila, až se dopracovala ke společnému postupu s hnutím ANO – byť si trvá na svém například v oblasti služebního hodnocení. Proti důležitému pozměňovacímu zákonu, který nedávno předložila ministryně Klára Dostálová (ANO) a na základě kterého by bylo možné odvolávat státní tajemníky nebo si vyměňovat odborné náměstky, ČSSD pozoruhodně neprotestuje.

Opozice naopak varuje, že tím končí odpolitizování státní správy, které je ústředním motivem služebního zákona. Zvrátit přijetí novely se jí ale zřejmě nepodaří. Nad reakcí Evropské komise, která se normou zabývá kvůli čerpání evropských fondů, visí otazník.

Volby jako zkouška

„Komunální volby nemůžou mít vliv na existenci naší vlády,“ končil dnes svůj proslov Babiš. Dodejme, že je to dost optimistické.

Hnutí ANO svými prohlášeními o úspěších vlády (důchody, platy, slevy na jízdném) i podobou samotné kampaně cílí na levicové voliče. Sociální demokracie hraje nejen o městská zastupitelstva, ale i důležitá místa v Senátu. A nervozita po volbách může ovládnout i ANO, pokud jeho kandidát Petr Stuchlík v Praze pohoří.

A v nejistých časech se vždy hůře spolupracuje. Nebo se alespoň navenek hůře tvrdí, že žádné neshody neexistují.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818