Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se dějí v Česku právě teď

3 důležité věci, které se dějí v Česku právě teď

V české politice se dnes velká překvapení nekonala. Současný prezident Miloš Zeman potvrdil, že bude kandidovat na prezidenta a podle očekávání vetoval novelu o národních parcích. Předsedou ČSSD byl opět zvolen Bohuslav Sobotka a pozici místopředsedy obhájil Milan Chovanec. Jaké důležité věci se dnes dějí?

Zeman potvrdil svou kandidaturu na prezidenta

Prezident Miloš Zeman dnes veřejně potvrdil, že se pokusí obhájit svůj mandát. Řekl, že funkci prezidenta vykonává rád, a považoval by za zbabělé, kdyby opustil lidi, kteří ho podporují. Za favorita voleb se prý nepovažuje. Pro kandidaturu nebude aktivně hledat podporu politických stran, pokud mu ji však poskytnou, uvítá ji. Zároveň potvrdil, že nebude vést žádnou osobní kampaň ani vyhlašovat svůj program pro další funkční období. Zavázal se, že nebude útočit na protikandidáty. Slíbil také, že se nezúčastní žádných televizních a rozhlasových debat. 

ČSSD si zvolila do svého vedení tandem Sobotka a Chovanec

Premiér Bohuslav Sobotka obhájil pozici předsedy ČSSD. V tajné volbě na sjezdu v Brně dnes dostal 67 procent hlasů. Sobotka stranu vede od roku 2011 a ve volbě neměl protikandidáta. Svou podporu označil Sobotka za jasnou vůli sociální demokracie. Poděkoval za to, že důvěru vést aktuálně nejsilnější vládní stranu dostal počtvrté za sebou. Ministr vnitra Milan Chovanec obhájil funkci statutárního místopředsedy ČSSD. Šéf plzeňských sociálních demokratů, kterého si jako svou pravou ruku přál předseda strany Bohuslav Sobotka, vyhrál v prvním kole. Zajímavé na tom je, že Chovanec byl jedním z účastníků lánské schůzky u prezidenta Miloše Zemana krátce po říjnových volbách 2013, které ČSSD vyhrála. Část vedení ČSSD včetně Chovance se pokusila odstavit od vyjednávání o vládě předsedu strany Bohuslava Sobotku. Chovanec po aféře nabídl rezignaci na funkci místopředsedy ČSSD, stranický šéf Sobotka ji ale nepřijal. 

Novelu zákona o národních parcích vetoval Miloš Zeman

Poslanci budou opět hlasovat o sporných nových pravidlech pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Normu dnes podle očekávání vetoval prezident Miloš Zeman. Novela o ochraně přírody a krajiny podle Zemana nepřihlíží ke zvláštnostem šumavského národního parku. Předloha podle něho nepřiměřeně nadřazuje hlediska, která se týkají životního prostředí, a může přispět k postupnému zániku lidského osídlení na území národního parku.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1