Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se dějí v Česku právě teď

3 důležité věci, které se dějí v Česku právě teď

Korunové dluhopisy nadále štěpí českou vládu. Premiér Bohuslav Sobotka je chce řešit na koaliční radě, ministr financí Andrej Babiš se ale postavil proti. Záležitost dle jeho názoru nemá nic společného s koalicí a její zařazení na program jednání vnímá jako kampaň ČSSD. Co dalšího se v Česku děje právě teď? 

Spor kolem korunových dluhopisů

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka zkraje nového týdne navrhl, aby se na jednání koaliční rady projednalo usnesení sněmovního rozpočtového výboru ke korunovým dluhopisům. Poslanci se shodli, že Andrej Babiš mohl před několika lety při nákupu dluhopisů Agrofertu obejít zákon, což premiér považuje za závažné. Ministr financí a šéf hnutí ANO Babiš to ale odmítá. „Je to pokrytectví ze strany pana premiéra, který jen potřebuje živit tuhle věc proti mně," řekl Babiš novinářům. Stejně by podle něj mohlo hnutí ANO navrhovat projednání případu OKD či poslaneckých náhrad premiéra Sobotky.

Další adept na českého prezidenta

Bývalý šéf kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka Karel Štogl rozšíří řady uchazečů o Hrad. Oficiální kampaň hodlá zahájit až v červnu, proto její detaily, financování i tým zatím nezveřejnil. Minulý týden obhajobu prezidentské funkce oznámil Miloš Zeman, loni to byl textař a podnikatel Michal Horáček a lékař Marek Hilšer. Kandidaturu zvažují také dlouholetý předseda Akademie věd Jiří Drahoš či diplomat Petr Kolář. 

Beznoska opouští sněmovnu

Několik měsíců před volbami opouští poslanec ODS Adolf Beznoska sněmovnu. Míří totiž do kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). V dolní komoře ho nahradí ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Poslanecký slib by měl skládat v úterý odpoledne v úvodu pokračování sněmovní schůze.


 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1