Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se dějí v Česku právě teď

3 důležité věci, které se dějí v Česku právě teď

Andrej Babiš zřejmě neví, na kterou kauzu kolem své osoby by měl reagovat dřív. Ke včerejšímu odhalení nesrovnalostí v dotační žádosti o Čapí hnízdo se dnes přidala pokuta Evropské komise za chybné rozdělení dotací holdingu Agrofert, které zavinil střet zájmů Jaroslava Faltýnka. Babiš se navíc v dopise opět ohradil proti vyšetřování kauzy dluhopisů. Česko bude mít možná dalšího prezidentského kandidáta. Dosluhující šéf Akademie věd prý o kandidatuře seriózně uvažuje. A co dalšího se dnes v Česku dělo?

Tři skandály Andreje Babiše

Na ministra financí se dnes sypala jedna rána za druhou. Už od včerejška se řeší znovuotevřená kauza Čapího hnízda. Dotační žádost o jeho stavbu prý vykazovala závažné nedostatky a byly v ní zřejmě záměrně uvedeny mylně některá čísla a částky. To vše údajně s Babišovým požehnáním. Vyšla najevo také pokuta, kterou bude muset Česko zaplatit za pochybné rozdělování dotací pro holding Agrofert. Unie udělila státu sankci ve výši 22 milionů korun kvůli střetu zájmů Jaroslava Faltýnka, který byl zároveň členem představenstva Agrofertu i členem dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu, který dohlížel na rozdělování dotací. V médiích se pak ministr financí objevil i odpoledne, když v dopise žádal premiéra Sobotku, aby se distancoval od jednání Sněmovny, která od Babiše žádá objasnění jeho údajných daňových podvodů.

Rýsuje se další prezidentský kandidát, tentokrát z vědeckých kruhů

Končící šéf Akademie věd ČR Jiří Drahoš se zatím definitivně nerozhodl, zda se bude ucházet o funkci prezidenta, o kandidatuře ale „seriózně uvažuje“.  Řekl to dnes během sněmu Akademie věd. Příjemně ho překvapila podpora od šéfa Senátu Milana Štěcha. Ten řekl, že by si přál, aby se Drahoš ujal nějaké veřejné funkce. Drahoš se zamlouvá i předsedovi STAN Petru Gazdíkovi a v minulosti se spekulovalo i o jeho podpoře ze strany lidovců. Drahoš v čele akademie skončí v pátek a další den převezme funkci předsedkyně Eva Zažímalová.

Zoo začala řezat jednorožcům rohy, bojí se pytláků

Zoologická zahrada Dvůr Králové nad Labem začala řezat chovaným nosorožcům rohy. Reaguje tím na incident ve francouzské zoo Thoiry, kde pytláci na začátku března kvůli rohovině usmrtili nosorožce a uřízli mu jeho roh. Zoologové ve dvorské zoo v pondělí uřízli roh prvnímu zvířeti, samci nosorožce bílého jižního Pamirovi. Před uříznutím rohu motorovou pilou ho uspali. Celkem žije ve dvorské zoo 21 nosorožců.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744