Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se dějí v Česku právě teď

3 důležité věci, které se dějí v Česku právě teď

Rodiče v Praze musí často i podvádět, aby jejich děti zapsali do školy, kam chtějí. Lobbista Marek Dalík nezná podrobnosti ohledně rozhodnutí Nejvyššího soudu, díky kterému je na svobodě a v Česku se šíří nebezpečná dětská hra, která nutí děti k sebevraždě. Co se dnes vyplatí sledovat?

V Praze nastává problém se zápisem dětí do školy

Ve školách v Praze se nemohou děti dostat do prvních tříd. Poptávka na některých „dobrých“ školách převyšuje nabídku někdy i více než dvakrát. Školy často nemohou zapsat do škol ani děti ze svých spádových oblastí. Problémy řeší losem. Navíc se často právě kvůli spádovosti rodiče uchylují k podvodům. Celou situaci v posledních letech výrazně komplikuje „boj o kvalitní školu“. Úroveň vzdělávacích institucí je natolik rozdílná, že aktivní rodiče dělají první poslední pro to, aby se jejich dítě dostalo na „dobrou školu“. Jednou z metod, která se pohybuje na hraně zákona, je účelové přehlašování trvalého pobytu dítěte na adresu ve spádové oblasti vysněné školy.

Marek Dalík neví, proč ho pustili

Lobbista Marek Dalík nezná podrobnosti rozhodnutí Nejvyššího soudu, který ve středu projednal dovolání v kauze nákupu obrněných vozidel Pandur a poté vydal příkaz k jeho okamžitému propuštění ze znojemské věznice. Uvedl to jeho advokát Radek Šmerda, který s ním mluvil po telefonu. Dalík se ocitl na svobodě po sedmi měsících, za mřížemi měl strávit čtyři roky za pokus o podvod. Podle Šmerdy klient vnímá propuštění pozitivně, trvá na své nevině a nyní nejspíš dostane příležitost, aby se věci znovu a lépe objasnily.

Nebezpečná dětská hra možná může za smrt mnoha dětí v Česku

Česká policie prošetřuje nebezpečnou dětskou hru Modrá velryba, která se k nám dostala z Ruska. Policie se o podivnou hru zřejmě začala víc zajímat po podezřelých úmrtích dětí z poslední doby. Mezi ně patří i případ dvou děvčat z Mlékojed, které se pravděpodobně dobrovolně společně vrhly pod vlak.  Modrá velryba obsahuje 50 úkolů, které hráče postupně vedou cestou čím dál větší sebedestrukce až k sebevraždě. Zapojené děti musí výsledky úkolů posílat takzvanému kurátorovi, který kontroluje dostatečně splnění, posílá další pokyny a podsouvá hráčům sebedestruktivní myšlenky. Po uplynutí 50 dnů a splnění 50 úkolů přichází smrt.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744