Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

V Jablonci nad Nisou prodali skoro dvě tuny masa se salmonelou, exekutoři vydražili vilu uprchlého tuneláře Radovana Krejčíře a projekt HateFree označil ministr Chvojka za nesrozumitelný, proto končí. Co dalšího se děje v Česku právě teď?

Dvě tuny nakaženého masa v oběhu

V Jablonci nad Nisou prodali 1,9 tun kuřecího masa nakaženého bakterií způsobující salmonelózu. Kontaminované kuřecí mělo datum spotřeby do konce ledna, lidé ho ale ještě mohou mít doma zmražené. Většinu masa prodala firma Karapetjan hlavně v pultovém prodeji v podnikové prodejně v centru Jablonce, a to mezi 25. až 27. lednem. Do Česka přišlo z Polska celkem 3,6 tuny nakaženého masa. Část veterináři stáhli, část se vyhodila při jeho úpravě.

Krejčířova vila se prodala pod cenou

Exekutoři prodali černošickou vilu Radovana Krejčíře vilu z 30. let minulého století za 15,8 milionu korun. Dvoupatrový dům se zahradou se tak prodal deset milionů pod odhadní cenou. Jde o druhou rezidenci Krejčíře, kterou soud poslal do veřejné dražby. Větší vila z 90. let má odhadní cenu skoro 100 milionů korun, Krejčířova manželka ale usiluje o její vyřazení z dražby. Krejčíř je v Česku odsouzen k 15 letům vězení za půlmiliardový daňový únik, tunelování či například přípravu vraždy. Monmentálně je ve vazbě v Jihoafrické republice.

HateFree Culture nemá podle ministra smysl

Projekt proti rasové i jiné nesnášenlivosti ve společnosti HateFree Culture v dubnu definitivně končí. Projekt byl neúčinný a nesrozumitelný pro jiné lidi, než jsou intelektuálové a studenti, vyčetl mu nový ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD). Nemá podle něj smysl přesvědčovat přesvědčené, ale pracovat s běžnými lidmi. Kampaň zacílená hlavně na mladé lidi byla financovaná především z norských fondů. Fungovala od listopadu 2014, a to především na sociálních sítích, zaštiťovala ale i aktivity jako například označení podniků HateFree Zone.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744