3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď | info.cz

Články odjinud

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

Dva týdny po útoku hackerů ministerstvo zahraničí stále neví, kdo konkrétně zaútočil na systémy úřadu. V rozhovoru pro INFO.cz to uvedl šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). Aby se situace do budoucna neopakovala, je dle něho třeba přijmout víc expertů na kybernetickou bezpečnost.  Co ještě přinesl dnešek?

Hackerské útoky v Česku

„Počet zemí, které mají zkušenost s kybernetickými útoky, neustále přibývá. Jedná se o velkou invazi. To, že tu je najednou taková série útoků na ministerstva zahraničí, není náhoda,“ tvrdí Zaorálek. Kdo přesně za útokem stojí, se neví. Podle šéfa diplomacie důkazy stále ukazují na cizí stát. Aby se situace do budoucna neopakovala, mělo by se dle jeho názoru přijmout víc expertů na kybernetickou bezpečnost. Zaorálek by také rád viděl aktivnější vystupování bezpečnostních složek k tématu na veřejnosti. 

Stávka autobusů kvůli platům

Dopravní odboráři vyhlásili kvůli mzdám řidičů linkových autobusů celostátní stávkovou pohotovost. Odborářům vadí, že slíbené zvýšení mezd zatím respektuje jen minimum zaměstnavatelů. Stávková pohotovost se týká všech 15 tisíc členů odborového svazu zaměstnaných v různých profesích v dopravě. Případné stávky, o jejímž konání se má rozhodnout 20. února po jednání vlády s Asociací krajů ČR, by se ale účastnili pouze řidiči autobusů, kteří mají na starosti veřejnou dopravu v krajích. Těch je v Česku zhruba 11 tisíc. 

20 milionů korun stále ve hře

Bývalý ministr dopravy a exšéf Věcí veřejných Vít Bárta má dál šanci získat 20 milionů korun, které požaduje od státu za dvouleté trestní stíhání, které bylo proti němu zahájeno kvůli údajnému uplácení tehdejších stranických kolegů Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí. Pražský městský soud dnes částečně zrušil rozsudek, podle kterého neměl na miliony nárok a spor vrátil k novému projednání. Bárta chtěl od státu 20 milionů za zásah do svého osobního i politického života, další tři miliony žádal za nesprávný úřední postup.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud