Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

Dva týdny po útoku hackerů ministerstvo zahraničí stále neví, kdo konkrétně zaútočil na systémy úřadu. V rozhovoru pro INFO.cz to uvedl šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). Aby se situace do budoucna neopakovala, je dle něho třeba přijmout víc expertů na kybernetickou bezpečnost.  Co ještě přinesl dnešek?

Hackerské útoky v Česku

„Počet zemí, které mají zkušenost s kybernetickými útoky, neustále přibývá. Jedná se o velkou invazi. To, že tu je najednou taková série útoků na ministerstva zahraničí, není náhoda,“ tvrdí Zaorálek. Kdo přesně za útokem stojí, se neví. Podle šéfa diplomacie důkazy stále ukazují na cizí stát. Aby se situace do budoucna neopakovala, mělo by se dle jeho názoru přijmout víc expertů na kybernetickou bezpečnost. Zaorálek by také rád viděl aktivnější vystupování bezpečnostních složek k tématu na veřejnosti. 

Stávka autobusů kvůli platům

Dopravní odboráři vyhlásili kvůli mzdám řidičů linkových autobusů celostátní stávkovou pohotovost. Odborářům vadí, že slíbené zvýšení mezd zatím respektuje jen minimum zaměstnavatelů. Stávková pohotovost se týká všech 15 tisíc členů odborového svazu zaměstnaných v různých profesích v dopravě. Případné stávky, o jejímž konání se má rozhodnout 20. února po jednání vlády s Asociací krajů ČR, by se ale účastnili pouze řidiči autobusů, kteří mají na starosti veřejnou dopravu v krajích. Těch je v Česku zhruba 11 tisíc. 

20 milionů korun stále ve hře

Bývalý ministr dopravy a exšéf Věcí veřejných Vít Bárta má dál šanci získat 20 milionů korun, které požaduje od státu za dvouleté trestní stíhání, které bylo proti němu zahájeno kvůli údajnému uplácení tehdejších stranických kolegů Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí. Pražský městský soud dnes částečně zrušil rozsudek, podle kterého neměl na miliony nárok a spor vrátil k novému projednání. Bárta chtěl od státu 20 milionů za zásah do svého osobního i politického života, další tři miliony žádal za nesprávný úřední postup.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744