Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

Evropská komise si stěžuje na Česko kvůli soutěži na provoz mýtného systému, hejtman v Olomouckém kraji Oto Košta definitivně končí a Chovanec před vládními kolegy neuhájil svůj zákon o zbraních. Co dalšího se právě teď v Česku děje?

Ťok má problém v Bruselu kvůli mýtu

Evropská komise si stěžuje na české ministerstvo dopravy kvůli tendru na provoz mýtného systému, který na základě prodloužené smlouvy bez výběrového řízení spravuje rakouská firma Kapsch. Komise přeskočila dokonce takzvaný strukturovaný dialog, který je při běžném postupu obvyklý a rovnou přistoupila k oficiálnímu dopisu, kterým upozorňuje na možné porušení unijního práva. Slovenská firma provozující mýtný systém SkyToll kritizuje nyní ministra Dana Ťoka (nestr. za ANO), že stížnost Bruselu bagatelizuje, a mate tak veřejnost.

Konec Košty v Olomouckém kraji

Olomoucký hejtman Ota Košta (ANO) definitivně skončil v čele kraje. Dnes ho odvolalo krajské zastupitelstvo. Do vedení kraje si zastupitelé dosadili poslance Ladislava Oklešťka (ANO). Někteří politici považují sesazení Košty za politickou likvidaci a důvody odvolání za zástupné. Koštovi spolustraníci vytýkali například i to, že zaměstnával bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) spojeného s kauzou Vidkun. Jednání zastupitelstva provázely emoce z řad přítomné veřejnosti, z nichž většina patřila mezi příznivce odvolaného hejtmana.

Vláda smetla Chovancův zákon o zbraních

Ústavní novela, která měla umožnit legálním držitelům zbraní zasáhnout v případě obrany Česka, nedostala od ministrů zelenou. Poslanecká novela ministra vnitra Milana Chovance teď půjde rovnou před poslance, kteří o diskutovaném zákonu rozhodnou, i když bez stanoviska vlády. Podpořit by ji ovšem musely tři pětiny hlasů ve sněmovně i Senátu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744