Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

Jan Mládek definitivně odešel z čela ministerstva průmyslu a zůstává poslancem, šéf policejního týmu Marek Foglar, který v červnu 2013 zatýkal na Úřadu vlády, skončil u policie. Co dalšího se právě teď v Česku děje?

Mládek poslední den ve funkci

Dnes naposledy byl v pozici ministra průmyslu a obchodu sociální demokrat Jan Mládek. Odvolal ho prezident Miloš Zeman, od března převezme řízení rezortu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Nového ministra hodlá vybrat až po nadcházejícím sjezdu ČSSD. Mládek zůstává poslancem. Spekuluje se zatím o současném náměstku Jiřím Havlíčkovi, poslanci a exministru průmyslu a obchodu Milanu Urbanovi, ale i Hradem zavrhovaným státním tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomáši Prouzovi (všichni ČSSD). Sobotka nyní čelí kritice opozice, že upřednostnil stranické zájmy nad zájmy státu. Premiér to odmítá.

 

Končí další detektiv ze zátahu na Úřad vlády

Šéf vyšetřovatelů Marek Foglar, který stál za pádem Nečasovy vlády, podle serveru Lidovky.cz skončil. V současnosti detektiv vedl sekci organizovaného zločinu v Národní centrále proti organizovanému zločinu, nyní odchází údajně do civilu. Před několika dny skončil také šéf bývalé ostravské expozitury Jiří Komárek, momentálně obviněný generální inspekcí za zneužití pravomoci úřední osoby za porušení mlčenlivosti a nestranné jednání. Kritik reorganizace policie zamířil šéfovat daňové Kobře spadající pod ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO). Pod Babišův rezort přešel před časem i někdejší šéf detektivů ÚOOZ Robert Šlachta, který po nesouhlasu s reformou policie odešel k celníkům. Z policejního zátahu na Úřadu vlády nakonec nic nebylo a žádná z kauz neskončila ani po letech pravomocným rozsudkem.

Učitelé dostanou plat podle kategorií

Kariérní řád učitelů má nakročeno ke schválení ve sněmovně. Novinka by znamenala rozdělení pedagogů do tří stupňů mimo jiné podle praxe, a to od začínajících po vynikající. Podle zařazení by se pak odvíjely i jejich odměny. Jednou za deset až patnáct let by kantoři měli mít nově nárok na placené studijní volno. Novela by měla umožnit vyučovat i lidem bez pedagogického vzdělání, pokud by si jej během několika let doplnili. V současnosti chybí českým školám několik tisíc kantorů. Novinka má pomoci motivovat absolventy pedagogických oborů pracovat ve školství.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744