Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

Hasiči a policisté dostanou přidáno, spor o jmenování Ošťádala profesorem pokračuje u soudu, premiéři Visegrádské skupiny bojují za lepší potraviny. Co důležitého se dnes děje?

Hasiči a policisté dostanou přidáno

Členům bezpečnostních sborů, to znamená hasičům či policistům, by se od letošního července měly zvýšit platy o deset procent. Ministerstvo vnitra našlo ve svém rozpočtu 600 milionů korun. Další jednu miliardu, která ke zvýšení platů chybí, bude hledat ministerstvo financí. Návrh na zvyšování platů ještě musí schválit vláda.

Spor mezi Zemanem a Ošťádalem bude opět řešit soud

Městský soud v Praze bude znovu řešit žalobu směřující proti rozhodnutí o nejmenování Ivana Ošťádala profesorem, kterou původně označil za opožděnou. Nejvyšší správní soud sice dnes zamítl kasační stížnost Ošťádala a Univerzity Karlovy kvůli údajné nečinnosti prezidenta v řízení o jmenování fyzika profesorem, jejich druhé stížnosti ale vyhověl. Otázku včasnosti žaloby má zvážit ještě jednou. Nečinnost podle žaloby spočívala v tom, že prezident nepodepsal Ošťádalův jmenovací dekret. Zeman to tehdy odůvodnil fyzikovými někdejšími kontakty s komunistickou Státní bezpečností.

Sobotkův boj za lepší potraviny

Premiéři čtyř zemí visegrádské skupiny, Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, dnes ve Varšavě schválili společné stanovisko k budoucnosti Evropské unie – přejí si reformu společenství při rovnosti všech členů. Kromě toho vyzvali Evropskou komisi, aby věnovala větší pozornost problému rozdílné kvality potravin v různých unijních zemích. Prohlášení se společným stanoviskem k budoucnosti EU hodlají šéfové vlád skupiny V4 předložit na unijním summitu koncem března v Římě. Premiér Sobotka uvedl, že nelze souhlasit s představou, že jsou Češi občané druhé kategorie, kteří dostávají horší potraviny. 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link