3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

Na 30 let do vězení půjde agresivní nekrofilní sadistka Michelle Sudků, která loni vraždila v obchodním centru v Praze. Sociální demokraté jsou za loňský rok ve ztrátě přes 50 milionů korun, hlavně kvůli volbám a právníkům na spor kvůli dluhu Zdeňku Altnerovi. Česká armáda zato utrácí ve velkém. Jen malorážní munice vyjde stát na tři miliardy korun. Co dalšího se právě teď v Česku děje?

Výjimečný trest za vraždu v obchoďáku

Vražedkyně Michelle Sudků, která loni zavraždila starší ženu v obchodním centru na pražském Smíchově, půjde na 30 let do vězení. Trestní senát vyhověl návrhu žalobkyně s ohledem na brutalitu útoků nebo bizarní motivaci. Sudků sice trpí agresivním a nekrofilním sadismem, nebyla ale nepříčetná a vraždila úmyslně.

ČSSD ubývají peníze i členové

Sociální demokracie hospodařila loni se ztrátou přes 51 milionů korun, ačkoli měla původně v plánu o polovinu menší deficit. Prodražilo se posílení fondů na loňské krajské a senátní volby, ale také útraty na právní spor s někdejším advokátem Zdeňkem Altnerem, který na partaji vysoudil 337 milionů korun. Spor už stál stranickou pokladnu přes 53 milionů. Slavné loni nebyly ani příjmy sociálních demokratů, protože na nájmech, členských příspěvcích i darech vybrali socialisté méně, než plánovali. Ubylo také straníků, a to zhruba o desetinu. Stranickou knížku ČSSD má nyní něco přes 20 tisíc Čechů, nejčastěji mužů nad 40 let.

Armáda nakupuje ve velkém

Ministerstvo obrany rozjelo velké nákupy. Od firmy Sellier&Bellot chce pořídit munici za tři miliardy korun, firma Argun by zase měla českým vojákům dodat 5 500 neprůstřelných vest za víc než čtvrt miliardy korun. Za čtyři bojová vozidla pro speciální síly od přeloučské firmy SVOS zaplatí Stropnického rezort skoro 100 milionů. Za munici zaplatí stát o zhruba půl miliardy víc, než se původně plánovalo. Ohromné zbrojní kontrakty dnes podepsal náměstek ministra Pavel Beran.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.