Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

Zákon o sociálním bydlení, který má zamezit obchodování s chudobou na ubytovnách, míří do Parlamentu, Česko podpoří i pro další funkční období Donalda Tuska na postu předsedy Evropské rady a maturovat z matematiky se povinně pravděpodobně bude. Co dalšího se právě teď v Česku děje?

Konec obchodu s chudobou?

Dlouho očekávaný zákon o sociálním bydlení dostal na vládě zelenou a míří do Poslanecké sněmovny. Nová pravidla by měla omezit obchod s chudobou. Obce by sociální byty měly přidělovat nově dobrovolně, jinak by je měl poskytovat Státní fond rozvoje bydlení. Nárok na bydlení by měli mít lidé, kteří alespoň půl roku žijí na ubytovně, v ústavu nebo azylovém domě nebo ti, kteří za bydlení vydají přes 40 procent svých příjmů. S návrhem z pera sociálních demokratů ovšem nesouhlasí někteří politici z vládního hnutí ANO. Aby norma mohla začít platit, musí ji do říjnových voleb stihnout projednat a schválit obě komory Parlamentu a podepsat prezident.

Česko podpoří v čele EU Tuska

Na post předsedy Evropské rady podpoří i pro další funkční období Češi opět bývalého polského premiéra Donalda Tuska. Vláda k jeho působení v čele Evropské unie nemá zásadní výhrady, uvedl český ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD). Tusk se podle něj ukázal jako nestranný předseda a snažil se vést jednání ke kompromisu. Podle českého premiéra má i širokou podporu ze strany dalších členských států, a je tak favoritem volby. Tuskovi končí mandát v květnu.

Maturovat z matematiky se bude

Senátoři se dnes nepostavili na stranu odpůrců povinné matematiky coby maturitního předmětu a vládní novelu školského zákona, která mění pravidla pro budoucí maturanty, schválili i přes nedoporučující stanovisko školského výboru horní komory. Povinná maturita z matematiky a cizího jazyka je nutný standard. Studenti budou znalosti potřebovat v zaměstnání, hájila dnes v Senátu změnu zákona ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744