Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

Babiš rozkrývat své finance ani okolnosti nákupu sporných dluhopisu nechce, Finanční správa odpověděla poslancům, že nic kontrolovat nebude. Některé střelné zbraně se dostanou na seznam zakázaných, další podlehnou povinné registraci, rozhodl přes protest Čechů europarlament. V Česku se tísní vězni. Evropská rada ukazuje, že přeplněné věznice jsou na tom v tuzemsku podobně jako ve východní Evropě. Co dalšího se dnes v Česku děje?

Babišovy dluhopisy

Pochybnosti kolem korunových dluhopisů Agrofertu se vicepremiérovi Babišovi stále nedaří rozptýlit. Osobně tvrdí, že prý vysvětlil vše potřebné o svém majetku i okolnosti pořízení dluhopisů. Valná část politické scény si ale myslí opak, TOP 09 se i za podpory vládních stran podařilo ve sněmovně dostat na program debatu o tomto tématu. Bod je přímo nazvaný „Daňové podvody ministra financí“. Opoziční strana navíc stáhla z projednávání materiál o úlevách pro dárce krve, ke kterému ministr financí připojil návrh na zdanění korunových dluhopisů od příštího roku. I tento jeho pokus koaliční partneři kritizovali. Podle vicepremiéra za lidovce Pavla Bělobrádka jde Babišovi jen o řešení vlastní situace. Dnes navíc Finanční správa uvedla, že dluhopisy na popud sněmovního rozpočtového výboru kontrolovat nebude. Nechce prý měnit zákonnou praxi a postupy.

Pušky a pistole pod kontrolu

Kontrola nad střelnými zbraněmi se zpřísní, rozhodl Evropský parlament. Výhrady proti směrnici, která stanovuje pravidla pro označování a uchovávání zbraní či propojení databází jednotlivých členských států, měli hlavně Češi. Vadí jim zákaz některých zejména poloautomatických zbraní nebo třeba povinnost registrovat poplašné nebo signální zbraně ale i repliky historických zbraní. Ministerstvo vnitra zváží, jestli proti předpisu nepodá žalobu, uvedl sociálnědemokratický poslanec Roman Váňa.

Nacpané cely

Česko patří mezi tři evropské země, kterým hrozí přeplněné věznice. Počty vězňů se zvedly podle studie Rady Evropy z původních 93,2 procenta v roce 2014 na 100,4 procenta v předloňském roce, tedy o 11,4 procentního bodu. Stav českých káznic je z hlediska kapacity srovnatelný například s Tureckem nebo Makedonií či Albánií. Letos byla překročena podle údajů Vězeňské služby o osm procent.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link