Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

Poslanci dnes přijali usnesení, které požaduje po Andreji Babišovi, aby vyvrátil podezření z daňových úniků. Musí to stihnout do konce dubna. Česko nezákonně zadržovalo kurdskou rodinu, která prchala před Islámským státem. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr Evropské unie. A co dalšího se právě děje?

Babiš musí vysvětlit majetkové nesrovnalosti, čas má do konce dubna

Poslanci dnes mimořádně projednávali situaci kolem majetkových přiznání Andreje Babiše. Ministr financí dostal od sněmovny ultimatum. Do konce dubna by měl vyvrátit  podezření z daňových úniků v souvislosti se svými obchody se skupinou Agrofert, kterou dříve vlastnil. Usnesení podpořily hlasy opozice i koalice. Pokud předseda hnutí ANO požadavek nenaplní, premiér Bohuslav Sobotka by měl podle dokumentu vůči němu vyvodit důsledky. Babiš by měl ve stejné lhůtě také vysvětlit své příjmy, které použil na nákup korunových dluhopisů Agrofertu. Miroslav Kalousek uvedl, že předseda hnutí ANO čelí podezření nejméně ze čtyř daňových úniků.

Kurdy, kteří prchali před IS, Česko zadrželo nezákonně

Zadržování kurdské rodiny, která se snažila dostat z Maďarska do Německa, v českém detenčním zařízení bylo nezákonné. Rozhodl tak dnes Soudní dvůr Evropské unie. K zadržování běženců s cílem jejich přesunu do jiné členské země chyběla v Česku příslušná národní právní úprava. Kurdští manželé s dítětem odešli z Iráku ze strachu před perzekucí ze strany Islámského státu. Zadrženi byli v Maďarsku, kde požádali o azyl. Trojice ale po několika dnech tajně odešla. Rodinu následně zadržela česká policie a umístila do detenčního zařízení s cílem vrátit migranty do Maďarska. Unijní soud upozornil, že zadržování žadatelů o azyl představuje vážný zásah do jejich svobod a mělo by být proto založeno na jasných, předpověditelných a přístupných pravidlech, která zajišťují ochranu před případnou zvůlí.

Kmoníček odchází, ve funkci ho dnes nahradil Jindrák

Novým ředitelem zahraničního odboru Pražského hradu se dnes stal Rudolf Jindrák. Ve funkci vystřídal Hynka Kmoníčka, který se stane velvyslancem v USA. Do funkce ho dnes jmenoval kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář. Jindrák se už také zúčastnil setkání prezidenta Miloše Zemana s novými velvyslanci. Jindrák ve funkci nahradil Kmoníčka, který dnes odletěl do USA, aby vedl českou ambasádu ve Washingtonu. Kmoníček minulý týden řekl, že Jindráka do funkce sám navrhl. Poznamenal, že Jindrák je na rozdíl od něj více zaměřen na problematiku Evropské unie.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744