Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

Prezident Miloš Zeman se sešel s ministrem financí Andrejem Babišem. Předpokládalo se, že budou řešit i spor kolem ministrova nákupu dluhopisů, to prý ale nebylo hlavním tématem setkání. Soud rozhodl ohledně nevpuštění demonstrantů na Hradčanské náměstí. Aktivisté tam loni chtěli protestovat proti návštěvě čínského prezidenta, policie ale tehdy místo uzavřela. A co dalšího se právě děje?

Zeman se sešel s Babišem, kauzu dluhopisů prý řešili jen okrajově

Ministr financí Andrej Babiš se sešel s prezidentem Milošem Zemanem. Vicepremiér po jednání oznámil, že sporný nákup dluhopisů Agrofertu, kvůli kterému ho sněmovna vyzvala k vysvětlení vážného podezření z daňových úniků, nebyl hlavním tématem setkání. Prezident prý ministrovi gratuloval k opětovnému zvolení lídrem strany a řekl, že mu věří. Kromě toho se prý dotkli i privatizace OKD.

Demonstranty k Hradu nepustili po právu, rozhodl soud

Nevpustit na Hradčanské náměstí demonstranty bylo v pořádku. Tak zněl verdikt soudu, který rozhodoval o stížnosti aktivistů, kteří chtěli loni protestovat proti návštěvě čínského prezidenta v Praze. Protestující chtěli 29. března vyjádřit svůj nesouhlas s lidskoprávní politikou Číny, na plánované místo setkání u Pražského hradu se ale nedostali. Policie ho uzavřela. Žalobu na postup úřadů podal někdejší místopředseda vlády Martin Bursík a další tři svolavatelé předem nahlášeného shromáždění. Bursík novinářům řekl, že se obrátí ještě na Nejvyšší správní soud.

Škodovka nadělí zaměstnancům rekordní odměny ve výši 45 tisíc korun

Rekordní výsledky Škody Auto v loňském roce vynesou jejím zaměstnancům rekordní odměny. Podle firemního týdeníku Škodovácký odborář dostane každý 45 tisíc korun.  Je to nejvyšší bonus v historii firmy. Automobilka v loňském roce potřetí v řadě prodala víc než milion vozů a její provozní zisk stoupl o třetinu na 32 miliard korun. Dobrá čísla proto pocítí na svých výplatních páskách i zaměstnanci.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744