3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď | info.cz

Články odjinud

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

Lubomír Zaorálek žádá revizi procesu s mužem, který ve Velké Británii při potyčce zabil Čecha. Pachatel vyvázl bez trestu. Stávka řidičů zítra bude, ale dost okleštěná. Plošně se dotkne jen jednoho kraje, částečně čtyř dalších. A co dalšího se dnes v Česku dělo?

Zaorálek chce znovu otevřít případ Čecha zabitého v Británii

Česká republika posílá do Londýna diplomatickou nótu v souvislosti s osvobozujícím rozsudkem v kauze zabitého českého občana. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se kvůli tomu sešel se svým britským protějškem Borisem Johnsonem. Praha chce od Britů vědět, jakým způsobem by bylo možné případ revidovat. Česká republika chce podle ministra Zaorálka také slyšet ujištění, že národnost oběti nehrála při rozhodování soudu roli. Osvobozující verdikt padl v pondělí v britské metropoli. Pachatel, který nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití, se hájil tím, že jednal v sebeobraně.

Zítra propukne stávka řidičů, nakonec v pěti krajích

Stávka bude, ale značně omezená. Takové jsou dnešní informace od Asociace krajů, podle které budou řidiči autobusů stávkovat v pěti krajích. Plošný protest se očekává jen v Jihomoravském kraji, kde nevyjede zhruba 30 % linek. V dalších čtyřech krajích půjde o lokální protesty. Ještě v pondělí kraje počítaly s plošnými stávkami v Ústeckém, Jihočeském, Jihomoravském a Zlínském kraji. Stávku se dnes podařilo odvrátit v Jihočeském kraji. V Ústeckém kraji bude podle aktuálních informací stávkovat jediný dopravce, který zajišťuje dopravu ve Šluknovském výběžku.

Za vyvěšení trenýrek na Hradě dostanou umělci podmínku a pokutu

Za vyvěšení červených trenýrek nad Pražským hradem uložil Obvodní soud pro Prahu 1 trojici umělců ze skupiny Ztohoven podmíněné tresty. Musí také zaplatit 55 000 korun za poškozenou střechu a 8 400 korun za standartu. Filipu Crhákovi, Matěji Hájkovi a Davidu Honsovi uložil soud šestiměsíční podmínku s ročním odkladem. Všem hrozilo až tříleté vězení. Obžalovaní k dnešnímu jednání nepřišli. Prezidentskou standartu vyměnili členové Ztohoven za spodní prádlo na podzim 2015 na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Později skupina oznámila, že standartu rozstříhala a rozdala lidem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud