Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Europoslanec a od ledna také místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička podle informací serveru Lidovky.cz rezignoval na posty mluvčího za hnutí ANO pro zahraniční politiku a předsedy zahraničněpolitické komise hnutí. Co dalšího podstatného hýbe domácím děním?

Rezignace Pavla Teličky

Podle názoru Pavla Teličky, který prezentoval prostřednictvím dopisu ostatním členům komise, orgán ztratil svůj smysl, jelikož hnutí ANO diskutuje témata spojená se zahraniční politikou mimo komisi. „Uplynuly také již skoro tři měsíce od doby, kdy jsem byl požádán sepsat osnovu zahraničněpolitické a EU části volebního programu ANO do parlamentních voleb. Od té doby postrádám jakoukoliv zpětnou vazbu, což znamená, že předmětné otázky jsou diskutovány jinými kanály a na jiných fórech, bez zapojení naší komise nebo zahraničněpolitického mluvčího,“ zní podle serveru Lidovky.cz v dopise. Europoslanec oznámil rezignaci na zmíněné posty při schůzce s předsedou ANO Andrejem Babišem v neděli 14. května, píše server. Ve stejný den vystoupil Telička v pořadu Partie televize Prima, kde řekl, že jeho schůzka s Babišem přinesla neshody v oblasti řešení evropských otázek.

Miloš Zeman se setká s Ivanem Pilným

Prezident Miloš Zeman se v průběhu dneška setká s poslancem ANO Ivanem Pilným, který by se měl stát ministrem financí místo svého stranického šéfa Andreje Babiše. Toho zatím hlava státu stále neodvolala, ačkoliv se nechala slyšet, že proti uvedení Pilného do funkce nemá výhrady, a že by se tak mohlo stát tento týden. Termín schůzky s končícím ministrem financí by mohl oznámil hradní mluvčí Jiří Ovčáček na své dopolední tiskové konferenci. Dá se předpokládat, že setkání by se mohlo uskutečnit ve středu. Návrh na odvolání Babiše premiér Bohuslav Sobotka zdůvodnil podezřeními z obcházení daní či ovlivňování médií. Hnutí ANO jako náhradu navrhlo dosavadní náměstkyni Alenu Schillerovou a ministra životního prostředí Richarda Brabce. Premiér tyto návrhy odmítl. Kandidátům vyčítal přílišnou blízkost k Babišovi či jeho někdejšímu holdingu Agrofert.

Soud bude řešit bombu v autobuse

Pražský městský soud se dnes začne zabývat kauzou bomby, kterou nejspíš v důsledku konkurenčního boje mezi dopravci měli do zaplněného linkového autobusu směr Varna umístit Rus Vasilij Ponomarev a Čech Tadeáš Ševčík. Otec ruského občana na uvedené lince rovněž provozuje autobusovou dopravu. Nástražný zápalný systém muži podle spisu sestrojili tak, že naplnili kanystr směsí benzínu a polystyrenu, z měděných drátů sestavili improvizovanou roznětku a připojili ji k časovému spínači a akumulátoru. Ševčík se linkou svezl 15. května 2015 do Brna, kde vystoupil. V zavazadlovém prostoru nechal tašku s náloží. V cestě pak pokračovalo 34 pasažérů a dva řidiči. Chemikálie však v kufru autobusu začaly zapáchat natolik, že si toho cestující všimli a řidiči pak na dálničním odpočívadle v Maďarsku bombu odhalili. Systém následně zlikvidovali přivolaní pyrotechnici. Zjistili, že bomba byla funkční a nevybuchla jen shodou náhod. Pachatelé špatně odhadli přísun kyslíku v zavazadlovém prostoru, a směs díky tomu nezačala hořet. Za pokus o obecné ohrožení jim hrozí osm až 15 let vězení.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1