Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Premiér Bohuslav Sobotka se bude zabývat odvoláním ministryně školství Kateřiny Valachové. Její demisi odešle na Pražský hrad prezidentu republiky. Sněmovna bude hlasovat o zbavení mlčenlivosti členů vyšetřovací komise k policejní reorganizaci. Ve Zlíně začíná tradiční filmový festival. Co důležitého se dnes děje v Česku?

Sobotka odešle demisi Valachové

Premiér Bohuslav Sobotka odešle na Pražský hrad ohlášenou demisi ministryně školství Kateřiny Valachové (oba ČSSD). Zároveň navrhne jejího nástupce ve funkci. Sobotka se k situaci zřejmě vyjádří na tiskové konferenci po schůzce s Valachovou. Nejistý je ale postup prezidenta Miloše Zemana. Ten naznačil, že s přijetím demise možná počká. Ministryně školství se rozhodla rezignovat k 31. květnu, aby převzala politickou odpovědnost za kauzu s rozdělováním investičních dotací, v níž figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová.

Sněmovna bude hlasovat o mlčenlivosti poslanců

Sněmovna bude hlasovat o tom, zda zbaví mlčenlivosti členy někdejší vyšetřovací komise k reorganizaci policejních útvarů. Ty chce vyslechnout Generální inspekce bezpečnostních sborů. Sněmovna také projedná závěrečnou zprávu z prověřování pochybení při výstavbě dálnice D47 u Ostravy. Ve druhém čtení by poslanci mohli projednat novelu občanského soudního řádu, který zavádí zejména automatické a náhodné přidělování případů soudcům. V úvodním kole je na programu návrh na ochranu oznamovatelů korupčního jednání.

Ve Zlíně začíná filmový festival pro děti a mládež

Ve Zlíně začíná mezinárodní filmový festival pro děti a mládež. Festival je nejstarší a největší filmovou přehlídkou svého druhu na světě. Letošní 57. ročník nabídne 326 filmů z rekordního počtu 62 zemí. Zaměřený je na švýcarskou a švédskou kinematografii i 110. výročí narození spisovatelky Astrid Lindgrenové. Připomene také 20 let Salonu filmových klapek, při kterém umělci vytvářejí umělecky ztvárněné filmové klapky. Festival potrvá do 3. června.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1