3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět | info.cz

Články odjinud

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Začíná platit novela zpřísňující postihy za podporu terorismu. Premiér Bohuslav Sobotka jmenuje nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu, dosavadní ředitel NBÚ se postaví do čela instituce, která má Česko chránit před kybernetickými útoky. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout?

Za podporu terorismu hrozí přísnější tresty

Ode dneška vstupuje v platnost novela trestního zákoníku, která zpřísňuje postihy za podporu terorismu. Za veřejné schvalování spáchaného teroristického útoku nyní hrozí tři až 12 let vězení, za financování terorismu mohou soudy uložit až 12 let odnětí svobody a zároveň propadnutí majetku.

Trestnými činy jsou nově vedle podpory a propagace terorismu také vyhrožování teroristickým trestným činem a účast v teroristické skupině. Novela rovněž přísněji postihuje loupeže, krádeže, zpronevěry, podvody či vydírání spáchané s úmyslem umožnit nebo usnadnit teroristický trestný čin nebo financování terorismu.

Sobotka jmenuje nového ředitele NBÚ

V čele Národního bezpečnostního úřadu dojde k personální obměně. Novým ředitelem NBÚ se stane bývalý šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang. Dosavadní ředitel NBÚ Dušan Navrátil se stává vládním zmocněncem pro kybernetickou bezpečnost a jeho úkolem bude vytvořit Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, který má chránit Česko před hackerskými útoky. Do funkcí dnes oba uvede premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Potřebu samostatného úřadu pro kybernetickou bezpečnost podle premiéra ukázal útok hackerů na e-mailové účty ministerstva zahraničí. Incidentem se má zabývat i nový šéf NBÚ a podle Sobotky předložit doporučení pro ostatní úřady státní správy.

Počasí komplikuje dopravu na českých silnicích

Dopravu v Česku komplikuje sníh a silný vítr. Silnice pokrývá ujetá vrstva sněhu nebo rozbředlý sníh po chemickém ošetření, místy se tvoří sněhové jazyky. Většina komunikací je sjízdných, silničáři radí jezdit se zvýšenou opatrností. Asi nejhorší situace panuje na Moravě, v Brně má problémy i MHD, které kvůli počasí nabírá zpoždění až půl hodiny, informuje Dopravní podnik města Brna (DPMB) na internetových stránkách.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud