Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zamíří na pražský Hrad. Prezidentu Miloši Zemanovi přinese návrh na odvolání ministra průmyslu Jana Mládka a zároveň mu sdělí jméno adepta na nového šéfa resortu. Poslance čeká debata o zrušení trestní imunity zákonodárců. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout?

Výměna na ministerstvu průmyslu

V debatách o novém ministru průmyslu nejčastěji zaznívá jméno vládního zmocněnce pro digitalizaci Tomáše Prouzy. Spekuluje se také o Mládkovu náměstkovi Jiřím Havlíčkovi nebo o někdejším ministrovi průmyslu Milanu Urbanovi (všichni ČSSD).

Premiér se rozhodl stávajícího šéfa resortu Jana Mládka odvolat v pondělí. Vyčítá mu postup v otázce cen mobilních dat v Česku. Výměna přichází několik měsíců před volbami, prezident proto už dopředu avizoval, že Sobotku upozorní, že nový ministr bude jen těžko naskakovat do „rozjetého vlaku“. Sobotka doufá, že prezident bude postupovat v souladu s ústavou. Výměnu si přeje provést rychle, aby ministerstvo mohlo dobře fungovat.

Zruší si poslanci trestní imunitu?

Poslanci by dnes měli začít projednávat ústavní novelu opozičního klubu TOP 09 a Starostů o zrušení trestněprávní imunity zákonodárců, která leží ve sněmovně už skoro tři roky. Norma navrhuje zachování imunity jen v případě projevů a hlasování v parlamentu. Zákonodárcům by ale zůstala určitá ochrana v případě hrozby okamžitého omezení jejich osobní svobody.

Soudce, který nadržoval zlodějům

Obvodní soud pro Prahu 2 se znovu začne zabývat případem bývalého soudce Vlastimila Matuly, který čelí obvinění, že nadržoval zlodějům. Podle obžaloby při své stáži na ministerstvu spravedlnosti zmanipuloval stížnost pro porušení zákona, na jejímž základě se dostala z vězení dvojice mužů, kteří předtím ukradli 74 milionů korun. Zloději uprchli do zahraničí, česká policie se pro ně musela vydat do Thajska. Matula vinu odmítá. Původně dostal 18měsíční podmíněný trest, následně se ho ale zastal Ústavní soud. Podle soudců se nepodařilo získat takové důkazy, které by Matulu usvědčily z nadržování zlodějům.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744