Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Vláda má dnes na programu jednání o novele držení zbraní i příživnictví. Měla by také rozhodnout, kolik dostanou kraje na opravu silnic. Policie dnes začíná s vyšetřováním výbuchů v Poličských strojírnách. V epicentru prý minulý týden explodovala munice. A co dalšího se dnes v Česku děje?

Vláda dnes projedná novelu o financování oprav silnic, příživnictví i držení zbraní

Vláda má na dnešním programu projednání několika zásadních zákonů a novel. Jedním z bodů bude financování oprav silnic nižších tříd. Minulý týden ministři museli projednávání tohoto bodu odložit kvůli sporům mezi ČSSD a hnutím ANO. Nyní to vypadá, že kraje asi dostanou od státu na opravy čtyři miliardy korun. Mezi diskutovanými novelami, o kterých dnes budou politici jednat, ční i bouřlivě komentovaný návrh KSČM zavést opět do trestního zákona postih za příživnictví. Ministři budou mluvit i o ostře sledované novele zákona o bezpečnosti, která by dala majitelům legálně držených zbraní právo zasáhnout k zajištění bezpečnosti Česka.

Policie dnes začíná s vyšetřováním explozí v Poličce

Policie by dnes měla začít vyšetřovat příčiny výbuchů v Poličských strojírnách. Exploze minulý týden zranily celkem 19 lidí. V epicentru vybuchla 23. února munice a hasiči museli postupovat velice obezřetně, protože hrozily další výbuchy. Na místě zasahoval i speciální tank. Kvůli ohrožení byli také více než na 24 hodin evakuovaní obyvatelé okolních obcí. Dnes by také mělo začít postupné odstraňování sutin zničené haly.

Zima ustupuje, teploty vystoupají až k 15 stupňům

Podle předpovědí meteorologů to vypadá, že zima je u konce. Dnes by mělo být jasno až polojasno a teploty se budou místy šplhat až k 15 stupňům. Podobně vypadá i výhled na celý týden. Teploty by se přes den měly pohybovat kolem 10 stupňů, pátek a víkend dokonce slibuje opět až 15 stupňů. Rekord ale pravděpodobně zatím nepadne. Nejteplejší únor byl v roce 1994, kdy v Českém Krumlově naměřili 22 stupňů. I následující měsíc by měl být podle meteorologů teplotně mírně nadprůměrný.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744