Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Sněmovna by měla projednat novelu o pohřebnictví i kariérní řád učitelů. Jan Mládek dnes končí v čele ministerstva průmyslu a obchodu. Kdo ho nahradí, zatím není jasné. A co dalšího se vyplatí dnes sledovat?

Poslanci dnes projednají novelu o pohřebnictví i platy učitelů

Poslanci by dnes měli jednat o novele o pohřebnictví i o kariérním řádu učitelů. Podle něj mají pedagogové spadat do tří stupňů od začínajících po vynikající a od tohoto zařazení by se měly odvíjet jejich platy.

Novela o pohřebnictví by pro nové podnikatele v oboru zavedla povinné zkoušky a praxe a jejím cílem je i zákaz nejlevnějších papírových rakví. Měla by také posílit kontrolu v oboru a upravit sankce za prohřešky.

Mládek dnes končí jako ministr, nástupce zatím nemá

Jan Mládek končí ve funkci ministra průmyslu a obchodu. Minulý týden ho odvolal premiér Bohuslav Sobotka, kterému se nelíbila mediální prezentace ministerstva ani jednání kolem tarifů mobilních operátorů. Mládek šel podle Sobotky operátorům příliš na ruku. Kdo Mládka v čele rezortu nahradí, zatím není jasné. Sobotka po jednání s prezidentem Zemanem zatím nového kandidáta nezmínil. Ministerstvo zatím prozatímně povede sám premiér. Nového ministra chce oznámit až po sjezdu ČSSD, který se koná 10. a 11. března.

Soud projedná kauzu zapáchající nymburské zinkovny

Soud dnes pokračuje v řešení sporu mezi městem Nymburk a zinkovnou a lakovnou AZOS, jejíž provoz prý dlouhodobě obtěžuje obyvatele města zápachem. Vedení města chce, aby firma ukončila provoz. AZOS kritiku dlouhodobě odmítá a tvrdí, že splňuje veškeré předpisy. Dvě jednání okresního soudu se uskutečnila už v půlce ledna, vypovídali jak obyvatelé domů sousedících se závodem, tak i zaměstnanci firmy. Jejich výpovědi se však diametrálně lišily. Nymburští obyvatelé zmiňovali zdravotní problémy způsobené zápachem z provozu zinkovny. Popisovali záchvaty kašle nebo svědění celého těla. Zaměstnanci firmy naopak u soudu popisovali, že žádný zápach z provozu necítí. Domnívají se, že občasné zápachy pocházejí z blízké sladovny.