Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Michelle Sudků, která loni v červenci ubodala zákaznici v nákupním centru na pražském Smíchově, si vyslechne rozsudek. Hrozí jí doživotní trest vězení. U soudu se dnes bude také řešit odvolání předsedy Adama B. Bartoše proti roční podmínce s odkladem na dva roky za protižidovský text, který Bartoš loni v březnu s místopředsedou strany Národní demokracie Ladislavem Zemánkem nechali u hrobu Anežky Hrůzové v Polné. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout? 

Vražedkyně ze Smíchova u soudu

Poprvé chtěla Sudků vraždit loni 5. července, v kavárně na Újezdě se pokusila uškrtit ženu. Po incidentu ji nechali policisté převézt do Psychiatrické nemocnice v Bohnicích, lékařům ale o útoku neřekli. Ti Sudků po dvou týdnech propustili a bezprostředně poté došlo k vraždě na Smíchově. Za vraždu a pokus o ni hrozí ženě až doživotní trest, rodina zemřelé po ní také chce 850 000 korun jako náhradu nemajetkové újmy.

Adam B. Bartoš a protižidovský text

U někdejšího místopředsedy Národní demokracie Ladislava Zemánka soud upustil od potrestání, protože projevil lítost a sebereflexi nad spáchaným činem. Žaloba Bartoše a Zemánka obvinila, že v březnu loňského roku vytvořili a zanechali u hrobu Anežky Hrůzové v Polné text s úmyslem hanobit židovský národ a vyvolat vůči němu nenávist. Hrůzová byla o Velikonocích roku 1899 zavražděna. Zločin na konci 19. století vyvolal v zemi protižidovské nálady.

Slovanská epopej v Tokiu

Japonsko se stane první zahraniční zemí, kde bude vystaveno všech dvacet pláten Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Zahájení expozice  v Národním centru umění v Tokiu se zúčastní český ministr kultury Daniel Herman a pražská primátorka Adriana Krnáčová. Představení Muchova cyklu s výjevy ze slovanské mytologie je stěžejní částí roku české kultury, který byl v Japonsku vyhlášen v souvislosti s 60. výročím obnovení diplomatických vztahů mezi Japonskem a Českou republikou. Muchova plátna odcestovala do Japonska v únoru za přísných bezpečnostních podmínek. Proti jejich výstavě mnozí protestovali, kritici mají obavy z poškození pláten. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744