Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Vláda bude jednat o novele telekomunikačního zákona i o sociálním bydlení. I Senát bude rozhodovat o důležitých tématech: možné je i zrušení záměru zavést povinné maturity z matematiky. A co dalšího se dnes vyplatí sledovat?

Ministři budou jednat o telekomunikační novele i sociálním bydlení

Vláda projedná novelu telekomunikačního zákona i návrh o sociálním bydlení. Kvůli cenám mobilních dat skončil v únoru v čele ministerstva průmyslu Jan Mládek, kterému Sobotka vyčítal špatnou komunikaci kolem tohoto tématu. Novela má zajistit lepší ochranu spotřebitelů a také přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2. Politické strany se dohodly, že projednávání ve sněmovně zkrátí, aby zákon mohl projít do voleb. Předloha o sociálním bydlení počítá s tím, že první žadatelé o byt by se mohli začít na úřady obracet od pololetí příštího roku. Do sociálního bydlení by se pak měli nastěhovat nejpozději v půlce roku 2020. Osud materiálu ale vůbec není jistý.

Senátoři budou rozhodovat o povinné maturitě z matematiky

Reforma financování škol, zvýšení slev na dani na děti nebo změny v autorských poplatcích mají na programu senátoři. Mohli by mimo jiné rozhodnout i o tom, zda se zruší povinná maturita z matematiky. Reforma financování obecních a krajských škol počítá s tím, že stát by je měl nově platit podle počtu odučených hodin, nikoli pouze podle počtu žáků. Školský výbor to nezpochybnil, chce ale zrušit zavedení povinné maturity z matematiky. Důvodem jsou neshody kolem termínu jejího spuštění.

Úřad práce zveřejní data k nezaměstnanosti, očekávají se rekordně nízká čísla

Úřad práce zveřejní údaje o nezaměstnanosti za únor. Podle odhadů analytiků nezaměstnanost v únoru klesla na 5,2 procenta z lednových 5,3 procenta. Za poklesem je především dobrý vývoj ekonomiky, což vytváří nová pracovní místa. S oteplením také začíná návrat sezónních zaměstnanců na trh práce. Podle některých expertů by míra nezaměstnanosti za březen mohla dokonce klesnout až pod pět procent.