3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Vláda bude jednat o novele telekomunikačního zákona i o sociálním bydlení. I Senát bude rozhodovat o důležitých tématech: možné je i zrušení záměru zavést povinné maturity z matematiky. A co dalšího se dnes vyplatí sledovat?

Ministři budou jednat o telekomunikační novele i sociálním bydlení

Vláda projedná novelu telekomunikačního zákona i návrh o sociálním bydlení. Kvůli cenám mobilních dat skončil v únoru v čele ministerstva průmyslu Jan Mládek, kterému Sobotka vyčítal špatnou komunikaci kolem tohoto tématu. Novela má zajistit lepší ochranu spotřebitelů a také přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2. Politické strany se dohodly, že projednávání ve sněmovně zkrátí, aby zákon mohl projít do voleb. Předloha o sociálním bydlení počítá s tím, že první žadatelé o byt by se mohli začít na úřady obracet od pololetí příštího roku. Do sociálního bydlení by se pak měli nastěhovat nejpozději v půlce roku 2020. Osud materiálu ale vůbec není jistý.

Senátoři budou rozhodovat o povinné maturitě z matematiky

Reforma financování škol, zvýšení slev na dani na děti nebo změny v autorských poplatcích mají na programu senátoři. Mohli by mimo jiné rozhodnout i o tom, zda se zruší povinná maturita z matematiky. Reforma financování obecních a krajských škol počítá s tím, že stát by je měl nově platit podle počtu odučených hodin, nikoli pouze podle počtu žáků. Školský výbor to nezpochybnil, chce ale zrušit zavedení povinné maturity z matematiky. Důvodem jsou neshody kolem termínu jejího spuštění.

Úřad práce zveřejní data k nezaměstnanosti, očekávají se rekordně nízká čísla

Úřad práce zveřejní údaje o nezaměstnanosti za únor. Podle odhadů analytiků nezaměstnanost v únoru klesla na 5,2 procenta z lednových 5,3 procenta. Za poklesem je především dobrý vývoj ekonomiky, což vytváří nová pracovní místa. S oteplením také začíná návrat sezónních zaměstnanců na trh práce. Podle některých expertů by míra nezaměstnanosti za březen mohla dokonce klesnout až pod pět procent.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.