Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Krajský soud v Praze bude rozhodovat o další možné reorganizaci kladenské huti Poldi. Společnost má dlouhodobě potíže s nedodržováním výplatních termínů ve vztahu ke svým zaměstnancům. Co dalšího se dnes odehrává v Česku?

Poldi Kladno u soudu

Kladenská huť Poldi znovu stane před soudem, jednou z variant možného dalšího vývoje je to, že firma skončí v konkurzu. Společnosti loni v rámci insolvenčního řízení soud povolil reorganizaci, o kterou zažádal nový investor, kterého zastupuje italský jednatel Adriano Zambon. Podle obchodního rejstříku patří společnost skupině Rucarto Limited zapsané na Kypru. V Poldi zůstává zhruba 200 zaměstnanců, funguje omezeně, v provozu je dokončující výroba a tepelné zpracování, ocelárna je odstavená. V samostatném procesu musel tento týden předstoupit před justici i někdejší šéf společnosti Vladimír Stehlík, který odmítl obžalobu, podle které neodváděl peníze na zdravotní pojištění zaměstnanců nebo daň ze mzdy.

Soud o protičínských demonstracích

Žalobu bývalého místopředsedy vlády Martina Bursíka na postup policie a magistrátu při loňské státní návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga bude projednávat pražský městský soud. Někdejšímu politikovi vadí chování bezpečnostních složek, které před rokem odmítli pustit lidi demonstrující proti čínské hlavě státu a především pak tamní politice lidských práv na Hradčanské náměstí. Bursíkova žaloba poukazuje na to, že demonstrace může být zakázána jen do tří dnů od jejího ohlášení, což se nestalo. Policie přesto okolí Hradu uzavřela pro chodce i vozidla, argumentovala bezpečnostními důvody. Bursík tvrdí, že tím policisté porušili ústavně zaručené právo na shromažďování.

Nový prezident Agrární komory

V Olomouci se sejde sněm Agrární komory, který bude volit nového prezidenta a viceprezidenty. Miroslav Toman, který v organizaci zastával nejvyšší funkci v minulosti, už se kandidovat nechystá. Zatím se tak zdá, že jediným, kdo se tak bude o post ucházet, je ředitel společnosti Rabbit Trhový Štěpánov Zdeněk Jandejsek. Ten je zároveň předsedou Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků, mezi své priority řadí například omezení zahraničních dovozů potravin za dumpingové ceny a vyšší podporu státu intenzivní živočišné výrobě a citlivým komoditám. Na šest míst pro viceprezidenty Agrární komory se přihlásilo devět kandidátů. Je mezi nimi i bývalý náměstek ministra zemědělství Jindřich Šnejdrla, ředitel společnosti Agro Jesenice Jan Kubiš nebo předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Sněmu se zúčastní i někteří politici, například ministr zemědělství Marian Jurečka nebo předseda Senátu Milan Štěch.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1