Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Klíčové jednání mají před sebou KDU-ČSL a Starostové a nezávislí. Budou jednat o vytvoření volební koalice. Hejtmani zase proberou, kde vzít peníze na zvyšování mezd řidičů nebo sociálních pracovníků. A v Praze si můžete prohlédnout dílo čínského umělce Aj Wej-weje. Co by vám dnes nemělo uniknout?

Lidovci jednají se Starosty

KDU-ČSL a hnutí Starostové a nezávislí budou odpoledne jednat o vytvoření volební koalice. Zástupci spolků od dvoudenních rozhovorů očekávají definitivní rozhodnutí o tom, zda do podzimních sněmovních voleb půjdou společně, nebo samostatně. KDU-ČSL jedná se STAN o volební spolupráci od prosince. Strany už se dohodly, že pokud půjdou do voleb společně, budou kandidovat v koalici. Pro vstup do sněmovny by tak potřebovaly deset procent hlasů.

Hejtmani řeší platy řidičů

Hejtmani budou řešit, kde vzít peníze na zvyšování mezd, které slíbila vláda. Předsedkyně Asociace krajů a karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO) ve středu poukázala na to, že vláda svým nařízením loni stanovila zvýšení mezd řidičům, ale peníze na to krajům nedala. Vedení dopravních odborů kvůli tomu vyzvalo ke stávce. Problém se přitom netýká jen řidičů autobusů. Podobná je situace zaměstnanců v kultuře. Jejich platy chce vláda od července zvýšit o devět procent. Pět procent chce přidat sociálním pracovníkům.

Aj Wej-wej v Praze

Ve Veletržním paláci v Praze si mohou lidé ode dneška prohlédnout nové dílo čínského umělce Aj Wej-weje. Vzniklo přímo pro Národní galerii v Praze a jmenuje se Zákon cesty. Umělec se v něm dotýká tématu migrace. Uprchlíky ukazuje tak, jak je v očích autora vnímá západní svět - jako nelidskou hmotu bez vlastní identity, jména a životního příběhu. Těžkou situací uprchlíků se Aj Wej-wej zabývá poslední dva roky.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1