Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Na oficiální návštěvu České republiky přijede norský politik Thorbjörn Jagland, který je stávajícím generálním tajemníkem Rady Evropy. Ta nedávno vyslovila znepokojení v souvislosti s rostoucím počtem falešných či zavádějících zpráv v tuzemsku. Co dalšího se dnes vyplatí sledovat na domácí scéně?

Návštěva Thorbjörna Jaglanda

Generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland se při své návštěvě Česka setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou, ministry Lubomírem Zaorálkem nebo Robertem Pelikánem a také se členy zahraničního výboru Poslanecké sněmovny. Řešit budou mimo jiné nadcházející předsednictví České republiky v rozhodovacím orgánu Rady Evropy, jímž je Výbor ministrů. Ve výroční zprávě o stavu demokracie, lidských práv a právního státu Rada Evropy zmínila Česko mezi zeměmi, které vyslovily obavy z růstu počtu falešných či zavádějících zpráv. Česká republika také podle metodiky Výboru pro účinnost justice Rady Evropy spolu s Německem a Rakouskem nejvíce pokročila v zavádění informačních technologií do justiční sféry.

Ministerstvo financí o státním dluhu

Ministerstvo financí bude informovat o vývoji státního dluhu v prvním čtvrtletí letošního roku, který byl loni na nejnižší úrovni od roku 2011. Tehdy klesl o 59,6 miliardy korun na 1,613 bilionu Kč. Na poklesu měl podle úřadu zásluhu přebytek státního rozpočtu 61,8 miliardy Kč a efektivnější řízení státní pokladny. Česká republika tak patřila mezi pětici zemí EU s nejzdravějšími veřejnými financemi, vedle Lucemburska, Estonska, Lotyšska a Bulharska. Letos očekávají analytici mírný růst dluhu.

ČSSD bude řešit kandidátky

Špičky sociální demokracie budou jednat o podobě kandidátních listin pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny. Odpoledne podle mluvčího ČSSD Mikuláše Klanga vyprší lhůta, do kdy může předsednictvo do podoby kandidátních listin zasahovat. Následně začnou v rámci strany krajská referenda ke kandidátkám. Konečné slovo tak budou mít členové sociální demokracie v krajích. Lídry kandidátek schválilo předsednictvo ČSSD na počátku dubna. Ve většině krajů potvrdilo jednoho kandidáta do čela listiny, v Praze se o přední pozici ucházejí tři sociálnědemokratičtí politici: ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, pražský radní Petr Dolínek a náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744