Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Obvodní soud pro Prahu 1 bude opět řešit kauzu údajného zneužití Vojenského zpravodajství, ve které kromě trojice zpravodajců figuruje manželka expremiéra Petra Nečase Jana Nečasová. Případu se bude poprvé věnovat nová soudkyně. Co dalšího se děje v České republice?

Kauza Jany Nečasové

Trojice zpravodajců a manželka expremiéra Jana Nečasová, stanou v pondělí opět před obvodním soudem pro Prahu 1, který bude po změně soudkyně znovu rozplétat případ údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Kauzu bude řešit nová soudkyně Pavla Hájková. Předchozí soudkyni Heleně Králové, která obžalované zprostila obžaloby, ho odebral odvolací senát kvůli pochybnostem o její nestrannosti a kvůli nelogickému hodnocení důkazů. Kauza vedla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády. Premiérova současná manželka nechala podle obžaloby o rok dříve nezákonně sledovat zpravodajci jeho tehdejší ženu Radku, a to z osobních důvodů, protože chtěla uspíšit Nečasův rozvod. Obvinění vinu odmítají.

Podpisy pro prezidentské kandidáty

Dva z uchazečů o post prezidenta České republiky v nadcházejících volbách v příštím roce, stávající hlava státu Miloš Zeman a bývalý předseda Akademie věd České republiky Jiří Drahoš, na dnešek oznámili začátek sběru podpisů pro svou kandidaturu. Jelikož oba kandidují bez podpory politických stran, musejí ve svůj prospěch každý shromáždit alespoň 50 tisíc podpisů. Zemanovi plánuje se sběrem pomoci i Strana práv občanů. Drahoš bude k zajištění podpory shánět dobrovolníky. Se sběrem podpisů již začali i další kandidáti Michal Horáček nebo Marek Hilšer.

Vláda o jednokorunových dluhopisech

Z popudu sociální demokracie se vláda na svém dnešním zasedání bude mimo jiné opět zabývat postoji daňové správy ke kontrolám jednokorunových dluhopisů, které firmy vydávaly v roce 2012 a které od své bývalé společnosti Agrofert koupil i současný vicepremiér Andrej Babiš. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v pátek zopakoval podezření, že v řadě případů mohlo být vydání obligací vedeno motivem vyhnout se daňové povinnosti. Sociální demokraté se obávají, že případné daňové úniky by mohly být letos v létě promlčeny. Daňová správa informace o kontrolách zveřejnit odmítá. Ministři se vrátí také k debatě o využití 62 miliard korun přebytku loňského rozpočtu. Od ledna přitom řeší, nakolik jde o „virtuální“ peníze. Je pravděpodobné, že část z nich vláda odepíše na státní dluh, jak navrhuje ANO a v posledních dnech i lidovci, část by mohla sloužit jako rezerva na valorizaci důchodů, jak si přeje ČSSD.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link