Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Premiér Bohuslav Sobotka a sociálnědemokratická ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová se v průběhu dopoledne setkají se zástupci odborů. Mluvit chtějí o platech.  Jaké další události se dnes odehrají na domácí scéně?

Noví ředitelé ČT a ČTK

Česká televize a Česká tisková kancelář budou znát po dnešku nové generální ředitele, kteří stanou v čele obou veřejnoprávních institucí na další šestileté období. Kromě současného ředitele ČT Petra Dvořáka vybrala rada ČT z dvanácti zájemců do finálního výběrového řízení další čtyři uchazeče, jimiž jsou bývalý ředitel TV Prima Martin Konrád, bývalý šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák, bývalý redaktor ČT a generální komisař českého Expa 2015 Jiří František Potužník a ekonom Petr Vinklář. O vedení ČTK se ucházejí její současný ředitel Jiří Majstr, vedoucí PR a marketingu Národní galerie Miroslav Krupička, bývalý předseda rady České televize Jan Mrzena a bývalý programový ředitel Radio United Broadcasting Martin Rigler. Dvořákovi vyprší mandát v ČT v září, Majstrovi v ČTK už v červnu.

Platy ve veřejném sektoru

Bohuslav Sobotka a Michaela Marksová mají na středeční dopoledne naplánované setkání se zástupci úřednických, školských, zdravotnických a hasičských odborů, stejně jako se svazem kultury a odborovou centrálou. Předmětem schůzky bude vyjednávání o navýšení platů pracovníkům ve veřejném sektoru. Podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly se české ekonomice daří a ve svých peněženkách by to měli poznat i zaměstnanci veřejných služeb. Od července čeká navýšení o 10 % policisty, hasiče, celníky či vězeňské dozorce.

ČVUT o odvolání rektora

Senát ČVUT bude hlasovat o návrhu na odvolání stávajícího rektora Petra Konvalinky, který podali čtyři senátoři v uplynulém týdnu. O jeho odvolání se senát neúspěšně pokusil už loni v listopadu kvůli nejasnostem ve spolupráci s poradcem Miroslavem Elfmarkem. Pro rektorovo odvolání bylo tehdy 20 ze 41 členů senátorů, bylo ale potřeba, aby ho podpořilo 27 senátorů. Tentokrát senátoři uvádějí jako hlavní motiv pro odvolání Konvalinky vyčerpání finančních rezerv školy, což údajně souvisí s výstavbou budovy Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) v Dejvicích. O stavbě rozhodl Konvalinka v roce 2014.  Rektor namítá, že o vyčerpání společných rezerv rozhodlo kolegium rektora na návrh některých děkanů. Podpora a rozvoj CIIRC je podle něj dlouhodobým záměrem a strategickým cílem ČVUT a ochromení chodu univerzity prý nehrozí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744