Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Chladné počasí, které přišlo do České republiky současně s velikonočními svátky, stále nebere konce. Tuzemsko opět zasáhlo sněžení a místy kolabuje doprava. Potíže hlásí Vysočina a především Jihočeský kraj. Co dalšího se odehrává v tuzemsku?

Babiš vysvětluje

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) by měl sněmovně vysvětlit své transakce s korunovými dluhopisy firmy Agrofert. Ve čtvrtek uvedl, že písemné vysvětlení dnes předá předsedovi dolní komory Janu Hamáčkovi (ČSSD). O vládní krizi vyvolané Babišovými slovy o tom, že premiér připravuje půdu pro jeho odvolání s cílem nahnat politické body, od rána diskutují i špičky ČSSD. Premiér Sobotka včera uvedl, že šéfovi ANO dává čas do konce týdne a nevyloučil, že ho odvolá. Prezident Zeman by takový krok považoval za absurdní a s oběma politiky by chtěl nejdříve mluvit.

Počasí komplikuje dopravu

Řada míst po celé České republice hlásí dopravní komplikace kvůli čerstvému sněhu, který napadl přes noc. Na řadě míst v kraji Vysočina nemohou vyjet kamiony a autobusy, na vozovkách leží do tří centimetrů sněhu a teploty se pohybují kolem nuly. Nejhůře postižené jsou okresy Jihlava a Žďár nad Sázavou. Kalamitní stav pak platí v Jihočeském kraji, na Prachaticku, Českokrumlovsku a jihu Českobudějovicka jsou některé silnice neprůjezdné kvůli popadaným stromům a sněhu na silnicích. Místy kvůli překážkám na trati nejezdí ani vlaky.

Poslanci o vyšší nemocenské

Poslanci se budou v průběhu pátečního jednání parlamentu zabývat například návrhem, aby pacienti v případě delší pracovní neschopnosti dostávali vyšší nemocenskou. Předpis by mohl být součástí vládní předlohy, jež má podnikatelům zjednodušit administrativu spojenou s placením odvodů. Zatímco nyní dostávají zaměstnanci z pojištění od 15. dne nemoci 60 procent příslušného vyměřovacího základu, nově by od 31. dne nemoci měla dávka vzrůst o šest procentních bodů a od 61. dne na 72 procent. Kromě toho bude sněmovna řešit novelu zákona o pohřebnictví a změny ve vydávání řidičských průkazů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744