Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Premiér by měl oficiálně předat do rukou prezidenta Zemana demisi vlády. Předpokládá se, že ji Zeman přijme. Oba státníci budou dopoledne jednat také s belgickým premiérem. Mluvit budou o brexitu i o přípravě dalšího summitu zemí Visegrádské čtyřky. A co dalšího dnes můžeme očekávat?

Sobotka zřejmě předá prezidentovi demisi vlády

Premiér Bohuslav Sobotka by měl dle předpokladů odpoledne předat do rukou prezidenta Miloše Zemana demisi vlády. Přinejmenším ho s tímto záměrem osobně seznámí, protože je taky možné, že vezme v potaz Zemanovu návštěvu Číny v polovině května. Ještě předtím by se měl Zeman setkat i s lidoveckým předsedou Pavlem Bělobrádkem. Bohuslav Sobotka oznámil konec vlády v úterý 2. května po tom, co Andrej Babiš podle něj nedostatečně vysvětlil sněmovně kauzu kolem svých korunových dluhopisů. Prezident přijal už včera ministra Babiše a ministra Milana Chovance. Ministr financí i bookmakeři očekávají, že prezident demisi přijme.

Belgický premiér bude jednat se Sobotkou a Zemanem

Do Prahy míří belgický premiér Charles Michel, který bude s českým předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem hovořit o spolupráci obou zemí a o aktuálních tématech Evropské unie. Se Sobotkou bude Michel dopoledne jednat o nadcházejícím odchodu Velké Británie z EU nebo o přípravě summitu zemí visegrádské skupiny s Beneluxem, který se bude věnovat situaci na Ukrajině nebo v Turecku. 

Soud projedná pád mostu ve Vilémově, při kterém zemřeli čtyři lidé

Okresní soud v Havlíčkově Brodě začne řešit kauzu tragického pádu silničního mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku. Most se zřítil v září 2014. Pod ním pracovalo v té době šest dělníků. Hned po nehodě se objevily spekulace, že statiku mostu narušilo odbagrování přílišného množství zeminy u vnější strany mostní podpěry. Při pádu mostu zemřeli čtyři muži. Obviněným, mezi nimiž jsou zástupci stavebních firem, investora i stavebního dohledu, hrozí vězení od tří do deseti let.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1