Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které se dějí právě teď

3 důležité věci z Česka, které se dějí právě teď

Stále ještě coby ministr financí dorazil ve středečních odpoledních hodinách šéf hnutí ANO Andrej Babiš na Pražský hrad, aby jej tam prezident Miloš Zeman odvolal z funkce. Na jeho místo bezprostředně poté nastoupil stranický kolega Ivan Pilný. Co dalšího důležitého se momentálně odehrává v Česku?

Střídání na ministerstvu financí

Ivan Pilný s platností ode dneška zaujal na posledních pár měsíců před řádným termínem podzimních voleb post ministra financí. Dosavadní šéf resortu a Pilného stranický nadřízený Andrej Babiš byl z funkce odvolán prezidentem Milošem Zemanem. Hlava státu odstupujícího politika neopomněla v projevu při příležitosti uvedení nového ministra financí do úřadu poděkovat jeho předchůdci. Podle slov prezidenta v případě Babiše sehrála svou roli závist typická pro českou kotlinu.

 Vyšetřovací komise k možnému úniku z policejních spisů

Poslanecká sněmovna schválila vytvoření vyšetřovací komise k možnému úniku z policejních spisů. Na krok parlamentu kriticky reagoval bývalý vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, který její vznik považuje za další pokračování kampaně vedené proti své osobě. O úniku živého policejního spisu se mluvilo v souvislosti s nahrávkou, na níž figuruje šéf hnutí ANO a novinář jeho bývalého deníku. Babiš se opakovaně ohradil proti tvrzením, že od novináře takový dokument zřejmě dostal. Před komisí zřejmě neřekne v případě předvolání nic nového. „Já samozřejmě přijdu, ale řeknu, že to vyšetřuje policie, to je všechno, co řeknu pravděpodobně,“ uvedl Babiš.

Nový televizní standard

Dolní komorou parlamentu prošel vládní návrh o elektronických komunikacích, který řeší přechod na televizní digitální vysílání ve standardu DVB-T2. Tato změna má stát diváky podle odhadů vlády asi pět miliard korun za nákup nových televizních přijímačů nebo set-top boxů. Novelu, kterou musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident, se dotkne i mobilních operátorů. Zvyšuje pravomoci Českého telekomunikačního úřadu stejně jako pokuty operátorům, podle vlády také víc ochrání spotřebitele v oblasti elektronických komunikací. Podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka je přechod na nový standard nutný, protože Česká republika musí uvolnit nynější pásmo 700 MHz pro mobilní služby.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1