Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které se dějí právě teď

3 důležité věci z Česka, které se dějí právě teď

Se začátkem března se spustila druhá fáze systému elektronické evidence tržeb. Povinnost evidovat své transakce tak nově mají rovněž obchodníci. Autentizační údaje si ale zdaleka nevyzvedli všichni. Co dalšího se děje v tuzemsku právě teď?

Druhá fáze EET

Ačkoliv povinnost připojit se k systému EET začala platit pro obchodníky teprve dnes, už je jasné, že bude pro řadu podniků likvidační. Obavy převládají především v malých obcích. Ledacos pak naznačují i údaje poskytnuté Finanční správou. Autentizační údaje, které podnikatelé pro zapojení do systému potřebují, si jich dosud vyzvedlo jen asi 113 000. Původně přitom správci daní odhadovali, že by se měla druhá vlna týkat až 250 000 subjektů. Pro mnohé tak nejspíš zavedení EET znamená konec dosavadního podnikání. Ministr financí Andrej Babiš ale důvod k obavám nevidí. „Ty údaje, které Finanční správa hlásila, zahrnují i různé jednorázové obchody, které fungují jen pár měsíců v roce,“ uvedl. Ministerstvo financí počítá s tím, že by systém měl letos do rozpočtu přinést zhruba čtyři miliardy korun. Nižší počet zapojených podnikatelů na tom podle Babiše nic nemění. „Sestavovaly se konzervativní odhady,“ dodal ministr financí, který se přijel na dnešní rozjezd druhé vlny evidence podívat do Harrachova.

Zákon o národních parcích v senátní verzi neprošel

Senátní úpravy zákona o národních parcích, které měly mimo jiné navýšit pravomoci obcí nacházejících se v chráněných lokalitách, sněmovna nepodpořila. Ministr životního prostředí Richard Brabec to uvítal, podle něj nový zákon bude znamenat stabilitu pro národní parky. Ředitelé národních parků novelu uvítali, naopak třeba Svaz obcí Národního parku Šumava výsledek hlasování kritizuje. Nespokojený je i prezident Miloš Zeman, který avizoval, že bude rozhodnutí poslanců vetovat. Poslanci odmítli senátní návrhy, které by podle kritiků mohly vést až ke konci národních parků jako nejcennějších chráněných území. Degradovaly by je podle nich na výrazně nižší úroveň a otevřely by cestu developerským projektům v národních parcích. Stoupenci senátního znění zákona mluvili hlavně o Šumavě. Bez senátních úprav podle nich novela zasáhne tamní obyvatele, udělá z nich „lidi nižší kategorie“, případně je dokonce donutí odstěhovat se.

Odposlechy v kauze Rath

Krajský soud v Praze vrátil kvůli nezákonně pořízeným odposlechům žalobcům a policii k došetření druhou větev korupční kauzy týkající se exhejtmana Davida Ratha a jeho okolí. Soud odmítl některé důkazy a nařídil, aby policisté vyslechli znovu některé svědky. Zabývat by se měli také obviněnými firmami, u kterých by měli zjistit, zda měly interní protikorupční programy. Vyplývá to z usnesení, na které dnes upozornil Český rozhlas. Obvinění v druhé větvi kauzy podle vyšetřovatelů požadovali úplatky za 66,4 milionu korun, z toho převzali 3,4 milionu Kč. Případ se týká rekonstrukcí či výstavby pavilonů nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně či dodávky sanitek pro středočeskou záchrannou službu.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link