Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Nejvyšší soud se bude zabývat stížností ministra spravedlnosti Roberta Pelikána v korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Pražští radní budou jednat o novém sídle záchranné služby, ale i o výstavbě nových parkovišť ve městě. A co dalšího se dnes vyplatí sledovat?  

Soud začne projednávat Pelikánovu stížnost v Rathově kauze

Nejvyšší soud se začne zabývat korupční kauzou kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, projedná stížnost pro porušení zákona, kterou podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ministr nesouhlasí s tím, že Vrchní soud v Praze kvůli výhradám k odůvodnění odposlechů zrušil verdikt nad Rathem a dalšími deseti lidmi. Středočeský krajský soud Ratha v červenci 2015 uznal vinným z přijímání úplatků v souvislosti s krajskými zakázkami a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Spojil ho s činnosti manželů Petra a Kateřiny Kottových, kteří dostali tresty o rok nižší. Odvolací senát však rozsudek loni v říjnu zrušil kvůli špatně použitým odposlechům. Podle něj byly stěžejní důkazy obžaloby pořízeny nezákonně, a v hlavním líčení je proto nelze použít. 

Pražští radní budou jednat o novém sídle záchranné služby

Město nové sídlo záchranné služby plánuje vybudovat na Palmovce v budově, která původně měla být novou radnicí Prahy 8. Praha řeší problém nového sídla pro záchranáře řadu měsíců. Původně mělo být v Troji, nakonec se Praha rozhodla pro Palmovku. Pokud ale město a Praha 8 do konce roku nedokážou vyřešit majetkoprávní spory kolem novostavby Centra Palmovka, nová budova záchranné služby by mohla vzniknout v areálu Polikliniky Prosek na Střížkově. Radní dnes rovněž projednají účetní závěrku dopravního podniku nebo výběrová řízení na ředitele dvou pražských divadel. Na programu je rovněž výstavba odstavných parkovišť a zrušené parkoviště na Malostranském náměstí.

Ústavní soud vyhlásí, jak rozhodl o výpovědích a odborech

Ústavní soud dnes vyhlásí, jak rozhodl o návrhu na zrušení několika částí zákoníku práce a zákona o zaměstnanosti. Poslanecký návrh podaný už v roce 2012 směřuje zejména proti pravomoci zaměstnavatele dát výpověď pro hrubé porušení povinností pracovníkovi, který v prvních 14 dnech neschopnosti poruší léčebný režim, tedy nezdržuje se doma nebo nerespektuje určený čas vycházek. Zákoník práce říká, že člověk poté nemá nárok ani na podporu v nezaměstnanosti. Návrh na zrušení několika paragrafů v roce 2012 podávalo 54 poslanců zastoupených Bohuslavem Sobotkou, tehdy opozičním poslancem, nyní premiérem. Podle návrhu je právní úprava nepřiměřeně přísná, vystavuje pracovníky libovůli zaměstnavatelů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1