Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Nejvyšší soud se bude zabývat stížností ministra spravedlnosti Roberta Pelikána v korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Pražští radní budou jednat o novém sídle záchranné služby, ale i o výstavbě nových parkovišť ve městě. A co dalšího se dnes vyplatí sledovat?  

Soud začne projednávat Pelikánovu stížnost v Rathově kauze

Nejvyšší soud se začne zabývat korupční kauzou kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, projedná stížnost pro porušení zákona, kterou podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ministr nesouhlasí s tím, že Vrchní soud v Praze kvůli výhradám k odůvodnění odposlechů zrušil verdikt nad Rathem a dalšími deseti lidmi. Středočeský krajský soud Ratha v červenci 2015 uznal vinným z přijímání úplatků v souvislosti s krajskými zakázkami a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Spojil ho s činnosti manželů Petra a Kateřiny Kottových, kteří dostali tresty o rok nižší. Odvolací senát však rozsudek loni v říjnu zrušil kvůli špatně použitým odposlechům. Podle něj byly stěžejní důkazy obžaloby pořízeny nezákonně, a v hlavním líčení je proto nelze použít. 

Pražští radní budou jednat o novém sídle záchranné služby

Město nové sídlo záchranné služby plánuje vybudovat na Palmovce v budově, která původně měla být novou radnicí Prahy 8. Praha řeší problém nového sídla pro záchranáře řadu měsíců. Původně mělo být v Troji, nakonec se Praha rozhodla pro Palmovku. Pokud ale město a Praha 8 do konce roku nedokážou vyřešit majetkoprávní spory kolem novostavby Centra Palmovka, nová budova záchranné služby by mohla vzniknout v areálu Polikliniky Prosek na Střížkově. Radní dnes rovněž projednají účetní závěrku dopravního podniku nebo výběrová řízení na ředitele dvou pražských divadel. Na programu je rovněž výstavba odstavných parkovišť a zrušené parkoviště na Malostranském náměstí.

Ústavní soud vyhlásí, jak rozhodl o výpovědích a odborech

Ústavní soud dnes vyhlásí, jak rozhodl o návrhu na zrušení několika částí zákoníku práce a zákona o zaměstnanosti. Poslanecký návrh podaný už v roce 2012 směřuje zejména proti pravomoci zaměstnavatele dát výpověď pro hrubé porušení povinností pracovníkovi, který v prvních 14 dnech neschopnosti poruší léčebný režim, tedy nezdržuje se doma nebo nerespektuje určený čas vycházek. Zákoník práce říká, že člověk poté nemá nárok ani na podporu v nezaměstnanosti. Návrh na zrušení několika paragrafů v roce 2012 podávalo 54 poslanců zastoupených Bohuslavem Sobotkou, tehdy opozičním poslancem, nyní premiérem. Podle návrhu je právní úprava nepřiměřeně přísná, vystavuje pracovníky libovůli zaměstnavatelů.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867