Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Při včerejší autonehodě policejního BMW za čtyři miliony korun ve voze seděl i zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš, policie však o dalších informacích kolem nehody mlží. Jaké další zprávy z Česka by vám dnes neměly uniknout?

Policie mlží o nehodě policejního BMW, kde seděl i Zemanův muž Kruliš

V luxusním policejním voze BMW i8, které včera v noci havarovalo na dálnici D1 na Brněnsku, podle serveru Aktuálně.cz seděl i zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš. Ten po nehodě automobilu v hodnotě čtyř milionů leží s vážnými zraněními v nemocnici. Policisté auto dostali před necelými třemi týdny na zápůjčku. Co v něm Kruliš dělal, zatím nikdo nevysvětlil. Jak pro INFO.CZ uvedla policejní mluvčí, k nehodě došlo během předváděčky, která byla součástí návštěvy prezidenta Zemana na jižní Moravě. Prezident však podle informací INFO.CZ na místě vůbec nebyl.

Dnes si Češi naposledy zapálí v restauracích

Protikuřácký zákon, který zítra vstupuje v platnost, zakazuje kouření ve veřejných uzavřených prostorách, výjimku na kouření elektronických cigaret mají restaurace. Pokuty provozovatelům restaurací a dalších veřejných prostor, kterých se protikuřácký zákon týká, se budou podle ministerstva zdravotnictví udělovat až za 90 dní, tedy na konci srpna. Restaurace a další provozovatelé mají tento čas na upravení prostor. Podle ministerstva zdravotnictví budou nadále moci fungovat kuřárny v nákupních centrech a na letištích a s kuřáckých koutkem se počítá i pro zoologické zahrady.

Krize výrazně otřásla důvěrou v prezidenta i vládu

Podle nového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vládní krize silně podkopala důvěru Čechů v prezidenta Miloše Zemana i ve vládu Bohuslava Sobotky. Podle květnového průzkumu Zemanovi vyjádřilo důvěru 41 % respondentů, což je o 15 procentních bodů méně než v předešlém měsíci. Vládě důvěřuje pouhých 23 % veřejnosti, téměř tři čtvrtiny (74 %) jí v průzkumu CVVM vyjádřily nedůvěru. Oproti dubnu tak důvěra Čechů ve vládu poklesla o 17 procentních bodů. S politickou situací obecně je spokojeno pouhých 10 % Čechů, což je nejhorší výsledek za posledních několik let.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1