Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Kabinet dnes opět projedná další pokud o změnu pravidel registru smluv či novou policejní koncepci, Český statistický úřad zveřejní data o vývoji mezd za první čtvrtletí letošního roku. Jaké další události na nás dnes v Čechách čekají?

Vláda projedná další pokus o změnu pravidel registru smluv

Vláda se na dnešním jednání bude opět zabývat dalším pokusem o změnu zákona o registru smluv. Podle sněmovního návrhu by mohly některé státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů a obcí a národní podnik Budějovický Budvar dostat částečnou výjimku z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru. Vláda podle předběžného stanoviska návrh podpoří a navíc se vysloví pro schválení předlohy ve Sněmovně zrychleně v prvním čtení. Ministři na schůzi rozhodnou rovněž o vytvoření funkce vládního zmocněnce pro kandidaturu Česka na umístění Evropského orgánu pro bankovnictví, který nyní sídlí v Londýně. Na funkci je navržen Karel Dobeš. Kabinet se vrátí také k aktualizaci policejní koncepce, která počítá s náborem 4000 nových policistů a debatě o obslužnosti venkova.

ČSÚ zveřejní výši průměrných mezd

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní údaje o vývoji průměrných mezd v prvním čtvrtletí. Podle odhadů analytiků se průměrná mzda zvýšila zhruba o pět procent, reálný růst mezd, tedy po odečtení inflace, bude kolem 2,5 procenta. "Odměňování zaměstnanců se s přelomem roku posunulo do rychlejší dráhy, k čemuž přispěly zejména čím dál palčivější nedostatek volné pracovní síly a razantní zvýšení minimální mzdy. Meziroční růst nominální mzdy zřejmě dosáhl nejvyšší hodnoty od roku 2008," myslí si hlavní ekonom banky UniCredit Pavel Sobíšek. 

Soud rozhodne v kauze tragédie na Orlíku

Písecký soud dnes oznámí rozsudek nad mladíkem, který podle obžaloby loni na vodním skútru na Orlíku usmrtil osmnáctiletou dívku. Státní zástupce viní řidiče skútru Christopha Steinerta z usmrcení z nedbalosti, za což mu hrozí až šestiletý trest. Podle žalobce devatenáctiletý mladík porušil povinnost zachovávat přiměřenou opatrnost a chovat se tak, aby nebyla ohrožena bezpečnost a plynulost plavebního provozu. Odborné stanovisko tvrdí, že tragickou nehodu zavinil řidič skútru. Podle posudku měl dát Steinert přednost lodi, na níž byla dívka se svým přítelem.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1